– Od dzisiaj, 24 marca, na skwerze przed Urzędem Miasta przed godz. 8.00 wydawane są obywatelom Ukrainy numerki na dzień następny, w celu złożenia wniosku o uzyskanie numeru PESEL. Następnego dnia uchodźcy zgłaszają się do Urzędu Miasta nie na jedną godzinę, tylko jeżeli np. dana osoba ma numerek 1, to musi przyjść na 7.30, a jeżeli ma numerki od 10 do 15 dla siebie i rodziny, to przychodzi później i cierpliwie czeka pod Urzędem Miasta. My zapraszamy ich kolejno do środka, żeby wszyscy mieli komfort, nie stali sobie na plecach. Wszystkie osoby, które otrzymają numerek w danym dniu, następnego dnia zostaną obsłużone – mówi Magdalena Baka, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich siedleckiego magistratu.

i
Do tej pory wielu uchodźców przychodziło do urzędu rano, a później siedziało w kolejce przez wiele godzin, nawet wtedy gdy było już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą ich obsłużyć tego dnia. Powodowało to duży tłok. Liczba osób, które mogą przyjąć w sprawie nadania numeru PESEL, jest ograniczona, bo obsługa jednej osoby (złożenie wniosku, zeskanowanie zdjęć, pobranie odcisków palców i stworzenie profilu zaufanego) trwa ok. pół godziny. Nowy system obsługi ukraińskich interesantów, którym wydawanych jest obecnie po 100 numerków dziennie, powinien rozładować dotychczasowe kolejki. Od poniedziałku uchodźcy są przyjmowani w dni robocze w godz. od 7.30 do 18.00, a także w weekend od 8.00 do 18.00, przy dwóch stanowiskach. W tym tygodniu mogą jednak powstać kolejne punkty obsługi wniosków o nadanie numeru PESEL.
– Został nam dowieziony nowy sprzęt w celu uruchomienia kolejnych stanowisk. Są to trzy komputery, w tym dwa stacjonarne i jeden mobilny, a także czytniki odcisków palców. Jednak w związku z tym, że sprzęt komputerowy jest czysty fabrycznie, musi najpierw zostać przygotowany do pracy. Dołożymy wszelkich starań, żeby w miarę możliwości zwiększać liczbę stanowisk do obsługi obywateli Ukrainy. Dzięki temu w ciągu dnia postaramy się zwiększać liczbę obsłużonych uchodźców – informuje Magdalena Baka.
Urzędnicy wstępnie zastanawiają się też nad wprowadzeniem indywidualnego sposobu obsługi dla uchodźców z niepełnosprawnościami, zwłaszcza takich, którzy mają problemy z poruszaniem się.