Zebranych w trzyosobowe grupy zawodników czeka 5 kilometrów biegu, 5 kilometrów jazdy rowerem oraz rozwiązanie zagadki logicznej. Dla osób, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu, lecz nie ufają na tyle swojej kondycji fizycznej, organizatorzy zaplanowali triathlon honorowy. W tym wariancie dwuosobowe grupy będą musiały przebiec 500 metrów, rozwiązać łamigłówkę i przejechać 500 metrów rowerem.
- Poza sportowym wymiarem triathlonu, ważny jest tu również aspekt rekreacji i integracji. Organizacja wydarzenia, wspólne przygotowania i treningi, możliwość aktywnego spędzenia czasu z podopiecznymi z innych Wiosek SOS – to wszystko sprawia, że wydarzenie jest już stałym punktem w kalendarzu Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej, na który co roku wszyscy czekają z niecierpliwością – mówi Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. pieczy interwencyjno-socjalizacyjnej w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.
Choć każda drużyna walczy o zwycięstwo, miejsce na podium nie jest tutaj główną motywacją. Dzieci i młodzież biorące udział w tym wymagającym starciu udowadniają sobie, że są w stanie zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami i wyjść z nich z sukcesem. Ich dzieciństwo zazwyczaj nie było beztroskie – doświadczenia rzeczywistości przed trafieniem pod opiekę stowarzyszenia są dalej dużym obciążeniem. Dzięki wsparciu specjalistów stowarzyszenia, a także wydarzeniom, takim jak Niebanalny Triathlon Młodzieżowy, podopieczni są w stanie patrzeć w przyszłość pewnie i spokojnie.
Harmonogram wydarzenia:
10:00 – Rozpoczęcie rejestracji uczestników Traithlonu
11:00 – Triathlon honorowy
11:30 – Triathlon główny
13:30 – Zakończenie Triathlonu
14:00 – Wręczenie pucharów i nagród
14:30 – Integracja uczestników
15:30 – Zakończenie spotkania
Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS Siedlce – solidarność, sport, wzajemne wsparcie
Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS w Siedlcach to miejsce, w którym mogą zamieszkać nastoletni podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych, gdy zdecydują się opuścić dom w Wiosce SOS. Do mieszkańców Wspólnoty mogą również dołączyć nastoletnie dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego czy tez inne dzieci, które nie mogą pozostać w swoich rodzinach, a potrzebują opieki.
- Nie jest przypadkiem fakt, że to właśnie siedlecka Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa zainicjowała organizację triathlonu. Na SOS-owej mapie Polski jest to miejsce znane z miłości do sportu – nasza młodzież jeździ na kilkudniowe rajdy rowerowe, bierze udział w zawodach, turniejach, chodzi na siłownię. Sport odgrywa u nas bardzo ważną rolę, również terapeutyczną – pozwala w zdrowy sposób uwolnić trudne emocje podopiecznych. Jest to znakomite wsparcie w procesie terapeutycznym, które dodatkowo pozwala odkrywać, jak dużo talentów jest wśród naszej młodzieży – mówi Tomasz Wrzosek.
Podopieczni siedleckiej wspólnoty przy wsparciu opiekunów przygotowują się do bezpiecznego wejścia w dorosłe życie. Poza obowiązkami każdego nastolatka – szkołą, czasem z rówieśnikami, integracją i nauką – biorą oni udział w warsztatach, wycieczkach i zajęciach rozwijających ich zainteresowania oraz kompetencje.