W pierwszym etapie tegorocznej rekrutacji wzięło udział 918 kandydatów, a ostatecznie nie zostało nigdzie przyjętych 191 maluchów, w tym 180 do przedszkoli publicznych. W kolejnym etapie, miasto ogłosiło konkurs dla prywatnych placówek, w którym wzięły udział 4 przedszkola. W ten sposób udało się znaleźć miejsca dla 72 dzieci, z czego 29 dla trzylatków. Miasto wykorzystało także 18 wolnych miejsc, które pozostały dostępne w placówkach publicznych. Rodzice dzieci, które zakwalifikowały się w tym etapie, zostali powiadomieni o konieczności potwierdzenia woli przyjęcia ich dziecka do danego przedszkola. Wciąż brakuje jednak miejsc dla dużej grupy trzylatków. Siedlecki magistrat uspokaja, że proces rekrutacyjny nadal trwa, więc ostatecznie rodzicom tych dzieci – jeżeli wcześniej sami nie zdecydują o zapisaniu malucha do wybranej przez siebie placówki prywatnej – zostanie zaproponowana taka, która może przyjąć ich dziecko.
– W tym pierwszym konkursie ofert dla przedszkoli niepublicznych i innych form wychowania przedszkolnego miasto Siedlce nie pozyskało wystarczającej liczby miejsc. Nadal dla 130 dzieci trzyletnich nie ma miejsca na ten moment w przedszkolu. I teraz odbędzie się drugi konkurs dla przedszkoli niepublicznych, żeby tym dzieciaczkom pozostałym po prostu te miejsca w przedszkolach zapewnić. Być może te przedszkola niepubliczne nie przystępowały w tym pierwszym etapie do konkursu, bo sądzą, że jeszcze zgłoszą się do nich rodzice. Wiadomo, że rodzice jednak będą szukać miejsc w przedszkolach, więc mogą któreś z tych niepublicznych wybrać. No ale teraz będzie ten drugi konkurs i być może te brakujące miejsca się wyłonią – wyjaśnia Aneta Krajewska, rzecznik Urzędu Miasta.
Dzieci, które dostaną się do placówek prywatnych w procesie rekrutacyjnym prowadzonym przez miasto, będą do nich uczęszczać na takich samych warunkach jak do przedszkoli publicznych. Jeżeli po drugim konkursie miejsc wciąż będzie za mało, magistrat pomyśli nad innym rozwiązaniem. W latach ubiegłych miasto radziło sobie z takim problemem poprzez utworzenie dodatkowych oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.