Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów. Na początek ochotnicy przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. regulaminy, musztrę i zasady posługiwania się bronią. Po zdaniu egzaminu i złożeniu przysięgi wojskowej, mogą przejść do rezerwy lub kontynuować służbę na szkoleniu specjalistycznym. To ostatnie, w zależności od wybranej dziedziny szkolenia, może trwać nawet do 11 miesięcy. Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to od 6000 zł brutto.
Przejście pełnego cyklu służby dobrowolnej jest warunkiem ubiegania się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Każdy, kto podejmie taką decyzję, musi pozytywnie przejść m.in. bardziej szczegółowe badania lekarskie i testy psychologiczne do służby zawodowej. Pod uwagę są brane także predyspozycje danego żołnierza i jego postępy w trakcie dobrowolnej służby.
W 2025 roku we wszystkich edycjach szkoleń dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w całej Polsce przygotowano miejsca łącznie dla 35 tys. ochotników.