– W podregionie siedleckim realizujemy w tym roku dziewięć projektów. Są to m.in. projekt zagospodarowania części parkowej przy stawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie i nasadzenia drzew przydrożnych w okolicach, zakup karetki bariatrycznej dla regionu siedleckiego, warsztaty z tkactwa ludowego i zielarstwa, montaż bezdotykowego urządzenia dezynfekującego w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach, organizacja bezpłatnych autobusów z Siedlec i Łosic do Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, projekt stworzenia przewodnika turystycznego po północno-wschodnim Mazowszu, a także projekty szkoleń dla kierowców i umożliwienie im ćwiczeń na torze doskonalenia techniki jazdy – wymienia Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim, która bezpośrednio nadzoruje i prowadzi BOM. Dodaje także, że liczy na jeszcze większe zaangażowaniu mieszkańców w tym roku: – Naszym celem jest podwojenie liczby projektów, które zostały zgłoszone względem pierwszej edycji, a tym samym zwiększenie liczby osób, które będą na nie głosowały.
Zaangażowanie mieszkańców miasta i regionu na pewno wpłynie na jakość i ilość zgłaszanych projektów. Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza z terenu całego województwa zgłoszonych zostało 231 projektów, z czego 209 zostało zaakceptowanych i poddanych pod głosowanie. Swój głos oddało w nim zaś ok. 38 tys. mieszkańców regionu.
– Oddana liczba głosów była naprawdę imponująca. Świadczy to o tym, że państwo się tym interesują, że odnaleźliście w tym państwo sens swojego aktywnego działania. I to zarówno pojedynczy obywatele, jak grupy obywateli i organizacje pozarządowe, więc uważamy że to ma głęboki sens. Dlatego też otwieramy nabór na kolejny rok, a żeby przeprowadzić całą procedurę, możliwość zgłaszania swoich projektów będzie między 7 a 30 kwietnia – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w ramach BOM odbędą się spotkania informacyjne z mieszkańcami regionu. Każde będzie dotyczyło nieco innej tematyki. Pierwsze odbędzie się 7 kwietnia o godz. 17.00 i zostanie poświęcone rozmowie o takich projektach, które mają na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Warto dodać, że w tym roku projekty można będzie zgłaszać nie tylko osobiście w delegaturze Urzędu Marszałkowskiego, ale także wysyłać je elektronicznie. Również głosy poparcia dla projektów będzie można zbierać przez Internet. Więcej szczegółowych informacji na temat BOM można znaleźć na stronie bom.mazovia.pl.