Sławomir Miernicki i Krzysztof Boruta

i

Autor: Monika Półbratek Sławomir Miernicki - prezes Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Krzysztof Boruta - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie

Wspólnymi siłami promują wiedzę o znanym astronomie z powiatu siedleckiego [AUDIO]

2021-02-22 18:14

Profesor Franciszek Zdanowski to polski astronom, który pochodził z Tchórzewa w gminie Zbuczyn. Jego dokonania naukowe zainspirowały do współpracy lokalną instytucję i grupę pasjonatów. Od ponad pół roku, Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie oraz Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii pracują nad popularyzacją dorobku tego uczonego. Organizowali już spotkania naukowe i obserwacje gwiazd. W planach mają też działalność literacką i filmową.

– Przyczynkiem do spotkań astronomicznych było odnalezienie podręczników profesora, które napisał dla swoich uczniów. Były to dwa tomy plus trzeci tom z rysunkami. I niesamowite, że odkryliśmy tam wpis dla nas: „Dla Biblioteki Gminnej w Zbuczynie książkę tę przekazuje były parafianin, Franciszek Zdanowski”. Stwierdziliśmy, wspólnie ze Sławkiem Miernickim – prezesem Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, że będziemy chcieli kontynuować dzieło profesora i podjąć jakieś działania astronomiczne – wyjaśnia Krzysztof Boruta, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie.

Dedykacja od prof. Franciszka Zdanowskiego

i

Autor: GOK Zbuczyn Dedykacja od prof. Franciszka Zdanowskiego

W ramach współpracy, latem i jesienią odbyło się kilka spotkań naukowych, połączonych z obserwacją gwiazd. Zjeżdżali się na nie pasjonaci z Siedlec i okolic, ale też z Warszawy, Radomia czy Białej Podlaskiej. Mimo że w filii GOK-u w Starym Krzesku, gdzie odbywały się te wydarzenia, zbierało się jednorazowo kilkadziesiąt osób, nie było problemu z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa.

– W tych trudnych czasach udało nam się zachować reżim sanitarny, bo obserwacje są na dworze i były przeprowadzane na polu. Byliśmy więc w sporej odległości od siebie. Każdy przyniósł swój koc, swój prowiant – jedzenie i napoje, więc tak naprawdę, mimo że byliśmy razem, to byliśmy jednak odpowiednio izolowani. Mimo tych trudnych, pandemicznych czasów, te wspólne obserwacje astronomiczne naprawdę okazały się strzałem w dziesiątkę! – wspomina Sławomir Miernicki.

Nie są to jedyne działania lokalnych miłośników astronomii i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie. Mają oni także inne pomysły na to, jak mogą dalej przybliżać mieszkańcom regionu postać prof. Franciszka Zdanowskiego. Wstępnie planują już napisanie i wydanie książki poświęconej jego życiu, a także stworzenie filmu biograficznego.

– Była to postać, która zasługuje na taką publikację, żeby potomnym przekazać te wszystkie odkrycia i te wszystkie dokonania, które stały się jego udziałem. Planujemy tam także umieścić zdjęcia i publikacje związane z miłośnikami astronomii z naszego terenu, żeby było to nawiązanie do tego, co mamy dzisiaj – że profesor zostawił nam ogromną spuściznę, ogromną wiedzę, i my z tej wiedzy korzystamy i dalej ją rozwijamy (…) Kolejnym pomysłem jest to, żeby nagrać jakiś film, który pokazywałby życie i twórczość prof. Franciszka Zdanowskiego, jego dokonania i to, że jego spuścizna kolejne pokolenia motywuje do działania – mówi Krzysztof Boruta, dyrektor GOK-u w Zbuczynie.

Oczywiście, planowane są także następne wspólne obserwacje gwiazd. Jeżeli pozwolą na to przepisy sanitarne, najbliższe spotkanie astronomiczne odbędzie się wiosną. Więcej usłyszycie w załączonej poniżej audycji.

Posłuchaj wywiadu z pasjonatami astronomii z Siedlec i okolic. Czego dokonali dotychczas i jakie mają plany na przyszłość?
Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 5.02.2021
Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!
Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest: