Twórcy projektu  „Górale w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”

i

Autor: Monika Półbratek Twórcy projektu „Górale w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”

Z ciupagami na Moskali przez Siedlce: co robili w mieście górale w 1920 roku? [AUDIO]

2020-09-04 12:49

Górale mają z Siedlcami więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać – 100 lat temu walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej pod murami miasta. Kompania Dywizji Górskiej pod wodzą gen. Andrzeja Galicy odbiła wtedy Siedlce z rąk Moskali. Dziś, po trasie kompanii, jeżdżą członkowie Związku Podhalan. Realizują projekt „Górale w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, który ma na celu upamiętnienie tamtych wydarzeń historycznych, z uwzględnieniem warunków lokalnych.

Górale mają taką sztandarową pieśń, dotyczącą wojny 1920 roku, pieśń strzelców podhalańskich „Hej tam, od Tater”, a druga zwrotka tej pieśni jest taka: „Na samym przedzie Galica jedzieŚtyry tysiące wojska wiezieŚtyry tysiące chłopców góroliHej z ciupagami na Moskoli”.

Później kolejne zwrotki są o tym, gdzie dywizja w 1920 roku wojowała, aż podchodząc i zdobywając Grodno, obecnie na Białorusi. Ten projekt dotyczy również Siedlec, i konkretnie operacji związanych z kontruderzeniem znad Wieprza, trwających od 16 sierpnia 1920 roku. Byliśmy w Łukowie, który był 17 sierpnia zdobyty, a 18 sierpnia Dywizja Górska zdobyła Siedlce i operowała tutaj przez jeden dzień, ruszając jeszcze tego samego dnia wieczorem na Sokołów, i tam toczyły się również bardzo zacięte walki. Został zdobyty Sokołów Podlaski 19 sierpnia, a wieczorem tego dnia, po zajęciu Jabłonnej, już przygotowywali się do zdobycia przepraw na Bugu i wypychaniu bolszewików dalej na północ, w kierunku Białegostoku – opowiada Władysław Motyka ze Związku Podhalan, jeden z twórców projektu.

Podróżują oni po kraju, współpracując z lokalnymi samorządami w celu odkrywania historycznych miejsc związanych z tematem. W Siedlcach pomaga im Muzeum Regionalne. Projekt realizowany jest w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej” do połowy października. Następnie będzie już rozliczany, ale jego twórcy liczą na to, że później będzie żył własnym życiem. Jako propozycja historyczno-turystyczna powstanie także opracowanie i mapa szlaku Dywizji Górskiej.

– Każdy będzie miał w chwili wolnego czasu możliwość zapoznania się, wgłębienia w ten temat, zainteresowania nim. Ale liczymy na to, że on wywoła jakby następne działania i pasjonaci lokalnych historii jeszcze pochylą się nad tym, i wniosą coś nowego do uzupełnień w zakresie wiedzy na ten temat – dodaje Władysław Motyka.

Wszystkie informacje i zapytania dotyczące tego tematu, można kierować do Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej przy ul. 1 Maja 8. jest to instytucja samorządowa województwa śląskiego. Posiada swoją stronę internetową, przez którą również można się kontaktować z twórcami projektu. Więcej usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj Władysława Motyki ze Związku Podhalan, który opowiada o projekcie „Górale w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”:
Siedleccy kombatanci otrzymali patriotyczne pocztówki wykonane przez więźniów