Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki w SOSzW w Siedlcach

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Założyli kolorowe skarpetki. Światowy Dzień Zespołu Downa w SOSzW w Siedlcach [AUDIO]

2022-03-21 14:29

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach nie tylko świętują dziś Dzień Kolorowej Skarpetki ze swoimi podopiecznymi, ale chcą też szerzyć świadomość społeczną na ich temat. Mają pod swoją opieką kilkanaścioro dzieci z syndromem Downa. Pomagają im pokonać wrodzoną niepełnosprawność i przygotowują je do samodzielnego życia.

POSŁUCHAJ o Dniu Kolorowej Skarpetki, czyli Światowym Dniu Zespołu Downa w SOSzW w Siedlcach:

– Nie bez powodu obchodzimy święto zespołu Downa 21 marca, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też nazwa zaburzenia – trisomia 21 genu – wyjaśnia Ilona Klewek, logopeda w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Siedlcach.

– Na chwilę obecną mamy siedemnaścioro uczniów z zespołem Downa na różnych poziomach edukacyjnych. Począwszy od klasy pierwszej szkoły podstawowej, po szkołę przysposabiającą do pracy. Są to dzieci z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i z różnymi dysfunkcjami (…) Są to bardzo fajne dzieciaki, bardzo miłe empatyczne i serdeczne, chcące czegoś się nauczyć, niesprawiające jakichś większych problemów wychowawczych,. Myślę, że to jest charakterystyczne dla dzieci z zespołem Downa, że one są takie sympatyczne, szczere, chętne do pracy i do pomocy innym dzieciom. Wyrastają z nich później bardzo mili i sympatyczni dorośli ludzie, którzy często podejmują pracę, jeśli tylko ktoś im to umożliwi – dodaje Dorota Kamińska, wicedyrektor ośrodka.

Podopieczni SOSzW w Siedlcach z Zespołem Downa

i

Autor: fot. SOSzW w Siedlcach Podopieczni SOSzW w Siedlcach z Zespołem Downa

W Siedlcach taka możliwość istnieje, a szkoła współpracuje z lokalnymi organizacjami, które umożliwiają zatrudnienie dla osób z zespołem Downa. Są to na przykład Fundacja Leny Grochowskiej i Zakład Aktywności Zawodowej Caritas. Pedagodzy i specjaliści uczą podopiecznych podstawowych umiejętności takich jak pisanie, czytanie i liczenie, a także sprawności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Korzystają przy tym ze specjalnego mieszkania treningowego, gdzie podopieczni uczą się podstawowych obowiązków domowych, a także działki dydaktycznej do zajęć ogrodniczych. W pracy z uczniami wykorzystywane są również wszystkie dostępne metody terapii.

– Są to dzieci niesamowicie wrażliwe i bardzo podatne na te techniki terapeutyczne oraz sposoby oddziaływania, jakie możemy im zaproponować W ośrodku dzieje się bardzo wiele, jeśli chodzi o terapię. Dzieci spełniają się podczas arteterapii, zajęć logopedycznych, mamy szereg dodatkowych umiejętności, które mogą zdobywać (...) Proponujemy im zajęcia, które przygotowują do samodzielnej egzystencji, np. z gotowania, krawieckie i szeroko rozumiane zajęcia plastyczne. Ogromna radość podczas pracy z tymi dziećmi sprawia, że my cały czas poszukujemy nowych technik, żeby je jak najbardziej wspierać w rozwoju, by im dawać jak najwięcej, żeby mogli jak najwięcej odczuwać i mieć jak największą radość podczas codziennego spotkania w szkole – mówi Ilona Klewek.

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach biorą dziś udział w koncercie i różnych barwnych zabawach. Uroczyste obchody święta Kolorowej Skarpetki mają jednak na celu coś więcej, niż tylko samo świętowanie. Zarówno w szkole, jak i poza nią:

– Naszym głównym celem jest podkreślanie świadomości. I społecznie, i wśród kolegów oraz koleżanek ze szkoły, żeby dzieci nawzajem mogły się lepiej zrozumieć i łatwiej nawiązać ze sobą relacje, by zintegrować to środowisko szkoły ze sobą. Podejmujemy też jednak działania, które mają na celu podniesienie tej świadomości na zewnątrz. Staramy się tego dnia przekazywać jak najwięcej informacji na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych, ponieważ żyjemy w takich czasach, gdy jest podejmowanych wiele działań na ich rzecz. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zostało podjętych wiele inicjatyw, np. powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej, świetlice środowiskowe itd. I stąd też nasza rola jest taka, by pokazywać, że społeczność osób niepełnosprawnych, w tym też osób z zespołem Downa, jest pełnowartościowa. To osoby, które wśród nas funkcjonują, które mają swoje marzenia i plany i konsekwentnie je realizują – podkreśla Krzysztof Prochenka, dyrektor SOSzW w Siedlcach.

Każdy, kto chce pokazać, że solidaryzuje się z osobami z zespołem Downa, ale też innymi niepełnosprawnościami, może to dzisiaj wyrazić poprzez... włożenie dziś różnokolorowych skarpetek. Stały się one swoistym symbolem dzisiejszego święta ze względu na swój kształt, który nawiązuje do kształtu chromosomu. Różne kolory tej części garderoby mają być wyrazem zrozumienia, tolerancji i poparcia.

Sonda
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się założyć różnokolorowe skarpetki 21 marca?