Wojsko

Zamiast kwiatka – pot i walka!

2024-03-12 12:32

Zamiast kwiatka – pot i walka! Pod takim hasłem Dzień Kobiet świętowały wspólnie kobiety-żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, sojuszniczki z Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz uczennice klas mundurowych.

Kobiety-żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowały trening walki wręcz w ramach projektu „Women of NATO”. Dzień Kobiet w sportowym stylu uczciły kobiety w mundurach z batalionów 5MBOT rozlokowanych w Ciechanowie, Komorowie oraz Siedlcach.

Tego dnia panie miały okazję poznać i przećwiczyć walkę wręcz z elementami samoobrony. Były kopnięcia niskie, ciosy proste, bezpieczne sposoby upadania, dystansowanie przeciwnika czy też chwyty i techniki obrony przed atakiem niebezpiecznym narzędziem.

Celem sportowej inicjatywy zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet było nie tylko propagowanie aktywnego stylu życia i utrzymywania sprawności fizycznej, ale również budowanie pewności siebie i świadomości, że w razie sytuacji zagrażającej życiu czy zdrowiu kobiety będą w stanie skutecznie się obronić.

Do wspólnego świętowania w Ciechanowie kobieca część 5 Mazowieckiej Brygady OT zaprosiła uczennice klas mundurowych oraz sojuszniczki z Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Trening odbył się w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego PUL, a poprowadziła go m.in. kpr. Monika Górecka – żołnierz 12 Wielkopolskiej BOT z wieloletnim doświadczeniem w karate kyokushin, krav maga oraz kickboxingu. Dodatkowo kpr. Monika jest instruktorem sztuk walki w projekcie „WOJOWNIK NIEZŁOMNY” – zrzesza on żołnierzy WOT, którzy są utytułowanymi sportowcami specjalizującymi się w różnych dyscyplinach sportów walki.

„Women of NATO”

„Women of NATO” – projekt 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zainaugurowany międzynarodową konferencją w roku 2023. Jego głównym założeniem było stworzenie dodatkowej przestrzeni do wymiany doświadczeń między kobietami-żołnierzami służącymi w 5MBOT, a stacjonującymi w Bemowie Piskim w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO - reprezentantkami armii: USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji oraz Rumunii. Wspólne przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwalają na doskonalenie interoperacyjności, poznawanie różnych aspektów służby wojskowej kobiet w innych armiach świata, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie.