– Zdarzają się różne błędy wypełniania wniosków. Natomiast takim bardzo częstym poważnym błędem jest brak złożenia podpisu pod wnioskiem. Bez takiego podpisu wniosek jest nieważny, trzeba przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, a to niepotrzebnie wydłuża ten cały proces – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Zdarza się także, że przedsiębiorcy, zamiast się podpisać, wpisują w odpowiednie pole nazwisko podane we wzorze dokumentu.
– Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamieściliśmy taki specjalny wzór prawidłowego wypełnienia wniosku, i on również stworzył kilka zabawnych sytuacji. Ponieważ część wnioskodawców przepisała podpis, który zamieściliśmy w tym wzorze. Czyli wielu z naszych klientów złożyło wniosek z podpisem „Jan Kowalski”. Oczywiście również było to błędem i sprawiło, że wnioski te były nieprawidłowe – dodaje rzecznik ZUS.
Zdarza się także wiele innego rodzaju błędów, np. podawanie niepotrzebnych informacji w różnych miejscach, w których nie powinny się one znaleźć. Dlatego Zakład apeluje o bardzo staranne wypełnianie dokumentów. Po wpisaniu odpowiednich danych, najlepiej dokładnie wszystko sprawdzić przed wysłaniem. Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) albo papierowo. Wszystkie najważniejsze informacje można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: https://www.zus.pl/.
Warto dodać, że w ramach tarczy antykryzysowej zostało złożonych do ZUS od 1 kwietnia już ponad milion wniosków o pomoc! Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone w połowie miesiąca i dotyczyły ponad 86 tys. osób. Na ich konta trafiło w sumie ponad 172 mln złotych.