Edukacja

BĄDŹ JAK TWIERDZA. Warsztaty Mazowsze. Bezpieczni w Internecie /ZDJĘCIA/

2024-05-27 12:04

23 maja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Siedlcach odbyły się warsztaty o przeciwdziałaniu hejtowi. Uczestnikami byli również zaproszeni goście z kierunku technik reklamy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach.

Współcześnie stajemy przed wyzwaniem zrozumienia i przeciwdziałania różnorodnym zagrożeniom w sieci i aby im sprostać  młodzież wcielała się w rolę ofiary, hejtera, rodzica lub koleżanki hejtowanej osoby.

Następnie uczestnicy zwiedzali Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Siedlcach, oglądali siedlecką katedrę, Ratusz Miejski zwany Jackiem i Pałac Ogińskich.

Główna część warsztatów odbyła się w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie gdzie odbyła się pogadanka z policjantką Komendy Miejskiej Policji, menedżerem ds. mediów społecznościowych o fake newsach i z informatykiem, na temat kradzieży danych osobowych. Zostało przeprowadzone forum dyskusyjne z udziałem przedstawicieli sześciu szkół średnich i Uniwersytetu w Siedlcach oraz zadania projektowe przy ognisku integracyjnym. Młodzież miała okazję zwiedzać muzeum, przymierzać stroje i zbroje rycerskie oraz poznawać historię obrony i ochrony, nawiązując do współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Dodatkowe Wydarzenia

15 maja, w ramach wydarzeń towarzyszących, odbyła się telekonferencja uczniów ZSP 2 w Siedlcach i Polonii węgierskiej ze Szkoły Polskiej w Budapeszcie. Po krótkich referatach dr hab. Andrzeja Borkowskiego z Uniwersytetu w Siedlcach, dr Małgorzaty Burty z UKSW w Warszawie oraz mgr Moniki Olędzkiej z UwS, młodzież dyskutowała nad językiem Internetu. Przez cały miesiąc prowadzone są także korespondencje z Polonią litewską oraz szkołą grecką, dotyczące wartości słowa i jego wagi w kontekście życzliwej komunikacji oraz globalnych zagrożeń internetowych.

Patronat honorowy nad warsztatami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik, oraz dyrektor Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, dr hab. Sławomir Sobieraj. Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. F. Karpińskiego. Inicjatywę wspierają dyrektor ZSP 2 w Siedlcach, pani Jolanta Duk, oraz dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Monika Olędzka

Znani ludzie urodzeni w Siedlcach. Sprawdź co o nich wiesz - rozwiąż QUIZ!

Pytanie 1 z 10
Artur Boruc to piłkarz urodzony w Siedlcach. W którym klubie grał w przeszłości bramkarz?
Artur Boruc