– „Błękitne Ogrody” to jest nasza akcja, organizowana w ramach projektu „Elektryczne śmieci”. Czerwone pojemniki na elektroodpady pojawiły się na ulicach miasta właśnie w ramach tego projektu, a to jest związane z nim dalsze działanie edukacyjne, które zwraca uwagę mieszkańców Siedlec na problem zagospodarowania odpadów i na problemy szeroko rozumianej ekologii. „Błękitne ogrody" to akcja skierowana do szkół i przedszkoli na terenie miasta. Każda placówka edukacyjna może się zgłosić. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej Szkolne Centrum Recyklingu. Trzeba się tam zalogować, zrobić sobie zdjęcie z tą stroną, a potem je wysłać. Każda jednostka oświatowa, która się zgłosi, dostanie od nas bank nasion, które może sobie wysiać na własnym terenie – informuje Małgorzata Jaszczuk, kierownik referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta Siedlce.
Na podanej stronie internetowej znajdują się wszelkie informacje o gospodarowaniu elektrycznymi odpadami. To platforma edukacyjna, na której można znaleźć również gotowe scenariusze zajęć edukacyjnych, prezentacje multimedialne, artykuły naukowe, bajki ekologiczne oraz gry i zabawy.
– Do zaskoczeń z pewnością należy zaliczyć Laboratorium Pszczół, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania: jak pszczoła trafia do swojego ula, czy pszczoły tańczą oraz dlaczego ule z recyklingu mają czerwone daszki. Pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu, promując ekologiczne postawy na co dzień. Jestem pewna, że siedlczanie znajdą na naszej platformie coś ciekawego. Edukacja ekologiczna może być świetną przygodą – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Dyrektorzy szkół i nauczyciele mogą więc znaleźć na platformie wiele informacji, które warto przekazać dzieciom i młodzieży podczas zajęć szkolnych – co się dzieje z elektrycznymi odpadami, jak przebiega proces ich utylizacji itp. Zdobyte dzięki udziale w akcji nasiona, szkoły również mogą wykorzystać w sposób bardzo użyteczny.
– Będą to prawdopodobnie nasiona łąki kwietnej oraz facelii błękitnej. To bardzo atrakcyjna roślina miododajna. Dzięki nasionom, na terenie danej placówki można stworzyć kącik roślin. Wtedy dzieci będą miały możliwość obserwowania, jak te rośliny kwitną i jakie owady gromadzą się w ich obszarze. Są to kwiaty jednoroczne, więc po wysianiu zakwitną jeszcze w tym roku – mówi Małgorzata Jaszczuk.
Placówki edukacyjne, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać do 20 maja. Warto dodać, że w ramach współpracy miasta Siedlce ze spółką MB Recykling i z fundacją Odzyskaj Środowisko w mieście można także oglądać wystawę trash art „Beeżuteria”. Jest to biżuteria zrobiona z elementów elektroodpadów. Ekspozycja jest dostępna na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach do 16 maja. Można tam również zobaczyć prace, które wpłynęły z siedleckich szkół na konkurs „Siedlce – miasto przyjazne ekologii”.