– Chcielibyśmy zagospodarować to tak, żeby było to zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, ale też zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Planujemy więc wykonanie koncepcji, natomiast chcieliśmy to robić w jak najszerszym zakresie, z konsultacjami społecznymi, tak żeby mieszkańcy mieli szansę wyrazić swoje opinie, co tam powinno się znaleźć i jak sobie to wyobrażają. Miejscowy plan określa pewne tereny na tych Błoniach, które możemy zagospodarować, jeżeli chodzi o rekreację czy sport. I właśnie w tym zakresie najpierw badamy opinie mieszkańców, co w ogóle by tam widzieli. Natomiast następnym etapem będzie już opracowanie koncepcji, którą też pewnie będziemy musieli skonsultować – mówi Dariusz Godlewski, naczelnik Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Siedlce.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego określa, że na Błoniach na pewno nie pojawi się zabudowa mieszkaniowa. Na prawo od Krzyża Papieskiego, patrząc w jego stronę, mają jednak powstać otwarte baseny. Na pozostałym obszarze jest dużo miejsca, które można ciekawie wykorzystać, dostosowując ten teren do potrzeb korzystających z niego siedlczan.
– Według zapisów miejscowego planu, na terenach sportowych części Błoni po stronie zachodniej nie jest określone, co tam powinno być. To jest duży teren, więc tam dużo rzeczy się zmieści. Natomiast po stronie wschodniej jest sugestia, żeby tam były baseny. Oprócz tego, są tam tereny zieleni zagospodarowanej, gdzie są dozwolone takie rzeczy jak mała architektura, ciągi piesze, ścieżki rowerowe, ławeczki, śmietniki, drzewa, czyli coś, co nie wymaga zabudowy. Nawet mamy taką jedną propozycję od mieszkańca, żeby na północ od tych terenów przeznaczonych na baseny, został zaprojektowany ogród japoński – informuje naczelnik.
Urzędnicy liczą, że pomysłów będzie więcej. Na uwagi czekają do końca maja 2022. Można je wysyłać na adres mailowy: bloniasiedleckie@um.siedlce.pl.