Uczestnicy wyprawy wyruszyli w trasę 20 sierpnia po godz. 11.00

i

Autor: Monika Półbratek Uczestnicy wyprawy wyruszyli w trasę 20 sierpnia po godz. 11.00

Chcą zwiedzić 23 parki narodowe w 23 dni. Wykładowcy UPH na rowerowej wyprawie [AUDIO]

2021-08-20 11:45

Postawili sobie za cel przemierzenie ok. 2 tys. kilometrów i odwiedzenie wszystkich polskich parków narodowych w ciągu niecałych trzech tygodni. Na taką wyprawę, spod siedziby rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, wyruszyło dzisiaj (20 sierpnia) trzech rowerzystów. Dwóch z nich wykłada na uczelni, trzeci zajmuje się ochroną środowiska. Chcą promować aktywne formy turystyki oraz walory przyrodnicze i turystyczne najcenniejszych obszarów Polski.

Jestem przyrodnikiem, interesują mnie zagadnienia przyrodnicze, i chciałbym promować przyrodę polską. Jest teraz dużo inicjatyw rowerowych, szczególnie w czasie wakacji. Wiele osób wyjeżdża i aktywnie spędza ten czas na rowerze. Pomyślałem, że połączę moją pasję, moje hobby przyrodnicze właśnie z rowerem, stąd taki pomysł odwiedzenia parków narodowych. Na projektowej stronie internetowej www.projekt23.uph.edu.pl będę relacjonował wyprawę codziennie, zwracając uwagę właśnie na te walory przyrodnicze, naszych najciekawszych, najwartościowszych miejsc w kraju. Moje relacje będą polegać na tym, że będę pisał posty na stronie i zamieszczał tam zdjęcia oraz krótkie filmiki – wyjaśnia dr hab. Zbigniew Kasprzykowski, prof. uczelni z Instytutu Nauk Biologicznych Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UPH, pomysłodawca „Projektu 23”.

Uczestnicy wyprawy Projekt 23

i

Autor: Monika Półbratek Uczestnicy wyprawy "Projekt 23"

By szybciej przemieszczać się pomiędzy różnymi regionami Polski, niektóre odcinki trasy rowerzyści przemierzą innym środkiem lokomocji – pociągiem. Pierwszym parkiem, który odwiedzą jeszcze dzisiaj, będzie Świętokrzyski Park Narodowy. Później pojadą po Poleskiego Parku Narodowego, kierując się na południe kraju, gdzie odwiedzą parki górskie. Następnie, zachodnią ścianą Polski planują dojechać nad morze, później wrócą do centrum, do Kampinoskiego Parku Narodowego. Następnie poprzez Narwiański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy i wreszcie Białowieski Park Narodowy, planują powrót do Siedlec. Tuż przed wyjazdem podkreślali, że są nim bardzo podekscytowani.

To 23 dni na rowerze, więc jest to pewne wyzwanie. Czy sprzęt wytrzyma, czy organizm wytrzyma, bo to jest jednak cały czas rower. Jest on dosyć mocno obciążony, bo mamy ze sobą i jedzenie, i ubranie, i namiot, i śpiwór. Cały ekwipunek jest na rowerze, więc jest co dźwigać. Myślę, że jesteśmy przygotowani dobrze. Jeżeli będzie dobra pogoda, to będziemy kręcić kilometry i zwiedzać parki. To było też takie moje marzenie, bo zawsze chciałem wszystkie te parki odwiedzić – mówi Waldemar Seredziński, uczestnik „Projektu 23”.

Uczestnicy wyprawy i władze UPH

i

Autor: Monika Półbratek Uczestników wyprawy wspierają władze UPH

Władze Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego podkreślają, że bardzo chętnie wsparły projekt zorganizowania takiej wyprawy i wierzą w powodzenie przedsięwzięcia. Prorektor Zbigniew Karczmarzyk otrzymał od jej uczestników projektową koszulkę. Jak podkreśla, ma nadzieję, że pracownicy uczelni wykorzystają praktycznie zdobytą podczas wycieczki wiedzę w nowym roku akademickim.

– Kwalifikacje panów są na tyle wysokie, że na pewno osiągną założone cele, czyli przejadą te 23 parki narodowe w 23 dni. I zrobią to bezpiecznie, a po powrocie podzielą się z nami swoimi wrażeniami i opowiedzą nam o swoich przygodach, które ich spotkały. Myślę, że te doświadczenia, które panowie zdobędą w trakcie tego rajdu, przełożą się na podniesienie jakości zajęć, prowadzonych w naszym uniwersytecie. To jest niewątpliwie wartość dodana.

Prorektor Karczmarzyk otrzymał od uczestników projektu pamiątkową koszulkę

i

Autor: Monika Półbratek Prorektor Karczmarzyk otrzymał od uczestników projektu pamiątkową koszulkę

Wszyscy trzej uczestnicy są od lat zapalonymi rowerzystami, mającymi na swoich kontach dalekie wyprawy (np. dookoła Jamajki), a także duże osiągnięcia w zawodach triathlonowych i MTB. Wykładowcy UPH obiecują, że na pewno wykorzystają nowe doświadczenia w pracy ze studentami. I to nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Z punktu widzenia edukacji dla bezpieczeństwa, to na pewno wykorzystam sam aspekt kultury kierowców na drogach, który da pewien obraz sytuacji, biorąc pod uwagę te dystanse, które będą pokonywane. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego też dużo aspektów pewnie się pojawi, więc na pewno będziemy łączyli to ze swoją pracą – mówi dr Grzegorz Wierzbicki z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych UPH w Siedlcach, trzeci uczestnik wyprawy.

Uczestnicy „Projektu 23” zachęcają wszystkich chętnych do tego, by dołączali do ich wyprawy. Ponieważ całość będzie relacjonowana na bieżąco w Internecie, można to zrobić w dowolnym momencie. Pierwsze trzy osoby, które przejadą z rowerzystami przynajmniej 10 km trasy, otrzymają pamiątkowe koszulki z logotypami projektu. Więcej o wyprawie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym, nagranym tuż przed startem.

POSŁUCHAJ więcej o inicjatywie pracowników UPH - Projekt 23 parki narodowe w 23 dni:

Który zakątek Polski powinieneś odwiedzić?

Pytanie 1 z 8
Wypoczynek planujesz...