– To jest taki stereotyp, z którym zupełnie się nie zgadzamy, że Ziemia Siedlecka nie jest atrakcyjna turystycznie. My jako LGD i nasi partnerzy staramy się więc walczyć z tym stereotypem. I robić, co możemy, we współpracy z podmiotami gospodarczymi czy społecznymi, zajmującymi się turystyką, a także pensjonatami i organizacjami społecznymi, aby ten stereotyp w jakiś sposób ograniczać – podkreśla Hubert Pasiak, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej.
Na realizację dwóch projektów, mających na celu zachęcenie mieszkańców miasta i powiatu, a także innych turystów z Polski i zagranicy, do aktywnego zwiedzania Siedlec i okolic, organizacja LGDZS jeszcze w 2020 roku pozyskała dotacje w łącznej wysokości ok. 450 tys. zł. Jeden z tych projektów został już zakończony, a drugi wkrótce wystartuje. Ten pierwszy dotyczył promowania w sieci lokalnych wsi z powiatu siedleckiego jako miejsc atrakcyjnych dla zwiedzających. W jego ramach zostały stworzone specjalne gry terenowe, m.in. w Zbuczynie, Wodyniach, Mościbrodach, Skórcu czy Mordach.
– Mamy 10 takich questów, które próbujemy wypromować we współpracy z gminami, z ośrodkami kultury, z parafiami, z organizacjami pozarządowymi. W tych wszystkich miejscach oraz na naszej stronie internetowej można pobrać ulotkę w formie papierowej bądź elektronicznej. I my proponujemy takie ambitne spacery, po najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach na terenie Ziemi Siedleckiej. Są też nagrody za przejście tych questów – informuje prezes LGDZS.
Oprócz questów, na terenie powiatu siedleckiego powstały także skrytki geocachingowe, które można odkryć tylko i wyłącznie, korzystając z jednej ze specjalnych aplikacji mobilnych. Dzięki dotacji na wdrażanie projektów współpracy w ramach PROW, udało się założyć na terenie powiatu ok. stu takich skrytek.
Drugi projekt, który Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej nadal realizuje, dotyczy inwentaryzacji turystycznych szlaków rowerowych w naszym regionie, a także oznaczania nowych tras.
– Około 800 km szlaków rowerowych na terenie funkcjonowania LGD wyznaczymy i oznaczymy. Będą tam charakterystyczne numerki, służące jako znaki informacyjne, np. na znakach drogowych lub poboczach naszych dróg, bądź też na obiektach historycznych itd. – wyjaśnia Hubert Pasiak.
Inwentaryzacja starych szlaków i wytyczenie nowych mają na celu zachęcenie osób, które zwiedzają Polskę na rowerach, do odwiedzania konkretnych miejsc w naszym regionie. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.