– Sam fakt, że my jesteśmy tutaj, w tej komisji, i jesteśmy z różnych grup, jesteśmy przedstawicielami różnych środowisk, organizacji charytatywnych, środowiska Kościoła (…), to pokazuje, że ta Ścieżka Pomocowa działa. Miejski Zespół Interdyscyplinarny też współpracuje z innymi – powiedział Esce ks. Marek Bieńkowski, członek Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.
– Miejski Zespół Interdyscyplinarny ma za zadanie przede wszystkim przeciwdziałać przemocy w rodzinie (…) Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Tam również mogą zgłaszać się osoby doznające przemocy – wyjaśnia Joanna Matejek, przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Siedlcach.
Dzięki zawiązaniu bliższej niż dotychczasowa współpracy, różne instytucje i ośrodki pomocowe w mieście mają obecnie ułatwiony kontakt ze sobą nawzajem. A przez to jedna instytucja lub organizacja, która sama nie może komuś pomóc, może za to w łatwy i szybki sposób odesłać osobę, która potrzebuje konkretnego rodzaju wsparcia, do takiego miejsca, w którym je ona uzyska.
– Ścieżka to jest ułatwianie kontaktów, żeby jak najszersza była pomoc dla człowieka. Bo ktoś np. pracuje z alkoholikami, ale jak wie, że tam jest też jeszcze problem związany z przemocą w rodzinie, to wie także, że są Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i że tam trzeba tę osobę skierować. I chodzi o to w tej Ścieżce, żeby zrobić taką synergię – dodaje ks. Bieńkowski.
Dzięki inicjatywie, szybszy i sprawniejszy kontakt z różnymi instytucjami pomocowymi w mieście uzyskali także np. kuratorzy sądowi czy księża, którzy w codziennej pracy duszpasterskiej często stykają się m. in. z rodzinami alkoholików, potrzebującymi wsparcia.