Listy młodzieży do dorosłych

Otwarty list młodzieży z SP nr 6 w Siedlcach o tym, co sprawia radość i daje szczęście nastolatkom

2025-05-01 9:20

Łącznie 47 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych debatowało w marcu w siedleckim magistracie w ramach kampanii profilaktycznej „Widzę – rozmawiam – reaguję”. Młodzież rozmawiała o tym, co sprawia jej radość i daje szczęście. W kwietniu i maju uczniowie różnych siedleckich szkół piszą na ten temat otwarte listy do dorosłych. Czwarty z nich napisała młodzież z „Szóstki”, czyli ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Siedlcach.

W debacie w Urzędzie Miasta Siedlce Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach reprezentowali: Natalia Nielipińska, Nikola Kiersztyn, Kacper Łuciuk i Olaf Michalak. Opiekunem uczniów był Leszek Kierkiewicz.

Otwarty list młodzieży z SP nr 6 w Siedlcach do dorosłych:

Szanowni Państwo,

każdy z nas pragnie szczęścia. Często jednak mamy różne spojrzenia na to, czym ono jest i jak można je osiągnąć. Rozumiemy, że bycie dorosłym nie jest łatwe. Stajecie Państwo przed wieloma wyzwaniami, próbując zrozumieć nasze potrzeby, lęki i marzenia. My, młodsze pokolenie, również staramy się odnaleźć swoją drogę i odpowiedź na pytanie, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi. W tej drodze liczymy na Państwa wsparcie i zrozumienie, dlatego chcielibyśmy przybliżyć Państwu, co sprawia, że współczesna młodzież czuje się szczęśliwa.

Na podstawie rozmów przeprowadzonych w szerokim gronie rówieśników doszliśmy do wniosku, że dla nas szczęście nie jest jedynie synonimem sukcesu czy zaspokojeniem potrzeb materialnych. Doceniamy to, co mamy, ale najważniejsze w naszym życiu są bliskie relacje z rodziną, przyjaciółmi, osobami, które nas rozumieją i wspierają. Miłość, zrozumienie oraz poczucie bezpieczeństwa ze strony najbliższych daje nam prawdziwą radość. Często w naszych sercach najsilniejsze uczucia rodzą się w chwilach, gdy możemy dzielić czas z bliskimi, śmiać się razem, rozmawiać o tym, co dla nas ważne.

Niezwykle istotnym elementem, który pozwala nam poczuć się szczęśliwymi, jest realizacja naszych pasji i marzeń. Z radością dążymy do celów, które nas inspirują, bo to daje nam poczucie spełnienia. Przede wszystkim, chcemy czuć się akceptowani i szanowani za to, kim jesteśmy.

Chociaż cieszymy się z drobnych przyjemności dnia codziennego, takich jak nasze hobby, muzyka czy sport, prawdziwe szczęście tkwi w prostocie - w chwilach, które spędzamy w zgodzie ze sobą i z innymi. Chcemy, by nasze emocje, nasze wybory i nasza indywidualność były szanowane.

Wierzymy, że szczęście nie pochodzi z bogactwa czy zewnętrznych osiągnięć, lecz z pełni życia, z małych gestów, z codziennych relacji, które budujemy z innymi.

Chcielibyśmy, abyście Państwo zrozumieli, że dla nas szczęście nie jest związane z posiadaniem, lecz z przeżywaniem. To, co naprawdę nas uszczęśliwia, to relacje międzyludzkie, rozwój osobisty i pasje, a także możliwość spędzania czasu z tymi, którzy mają dla nas znaczenie.

Z wyrazami szacunku,

Młodzież ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6

im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach.

Debaty oraz listy do dorosłych są elementem kampanii „Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” organizowanej przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komendę Miejską Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkołę Podstawową nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz. Patronat medialny – Radio ESKA Siedlce.

Jak dobrze znasz Siedlce? - Test wiedzy o Siedlcach
Pytanie 1 z 11
Kto jest prezydentem Siedlec?
Prezydent