Uczestnicy debaty o szczęściu
W środę 5 marca w siedleckim magistracie spotkali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Gabriela Narutowicza, Szkoły Podstawowej nr 6 im. Władysława Broniewskiego, Szkoły Podstawowej nr 7 im. Czesława Kamińskiego, Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
We wtorek 11 marca rozmawiali uczniowie szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, a także Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach.
Co sprawia radość i daje szczęście nastolatkom?
Ile reprezentacji, tyle było pomysłów. Na pytanie o to, co sprawia młodzieży radość i daje szczęście, najczęściej padały odpowiedzi: – rodzina, znajomi, zwierzęta, relaks, pasje, podróże, codzienne przyjemności, uznanie, technologie. Różnie rozkładały się akcenty. Na plan pierwszy wypływały jednak skojarzenia związane z relacjami, drugim człowiekiem obok, który wysłucha, wesprze, zaakceptuje, zrozumie, będzie blisko.
Wzorem ubiegłych lat reprezentacje szkół przygotowują teraz listy. Co tydzień będzie pojawiał się kolejny z nich. Zachęcamy dorosłych, by zatrzymali się, przeczytali, zastanowili. Autorami pierwszego z listów są uczniowie ZSP nr 6 w Siedlcach, czyli tzw. „Kolejówki”.
Otwarty list młodzieży do dorosłych
Drodzy Rodzice.
Dnia 11 marca 2025 roku odbyła się debata młodzieżowa na temat szczególnie ważny, jakim jest postrzeganie przez nas zagadnienia szczęścia i radości. Uczestnicy debaty wyrazili swoje spostrzeżenia i przedstawili wnioski odnośnie tego tematu. Każda szkoła miała swoje własne unikalne myśli, jak i sposoby na jego osiągnięcie.
Szczęście w rozumieniu uczniów przyjmuje różne formy. Dla jednych było to realizowanie się w swoich pasjach, a inni dostrzegali szczęście w relacjach z bliskimi. Szczęście jest pojęciem względnym i każdy z nas może inaczej je odbierać. To nasze skryte potrzeby. Każdy z nas ma inną wrażliwość i charakter. Dlatego dyskusja na temat naszych odczuć jest niesamowicie ważną sprawą. To otwiera nasze myślenie i pozwala być bardziej świadomymi ludźmi. Pomaga też rozwijać naszą empatię, która w dzisiejszych czasach jest niedocenianą wartością.
Lekcją dla wszystkich po tej debacie powinno być otwarte i szczere mówienie o uczuciach, by nie bać się wyrażać swoich emocji, jednocześnie zachowując przy tym autentyczność. Wspomniana otwartość i wyrażanie uczuć pomogą dostrzec i zrozumieć co składa się na naszą definicję szczęścia. To pozwoli pogłębić relacje, dziecko-rodzic i wpłynie na to, iż będziemy lepszą wersją siebie, a nasza samoocena wzrośnie.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach
Debaty oraz listy do dorosłych są elementem kampanii „Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” organizowanej przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komendę Miejską Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkołę Podstawową nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz. Patronat medialny – Radio ESKA Siedlce.
Źródło: inf. pras. CKU w Siedlcach