Dbają o lasy od stu lat. Jubileusz siedleckich leśników

i

Autor: fot. Regina Sowińska, Nadleśnictwo Siedlce

Dbają o lasy od stu lat. Jubileusz siedleckich leśników [FOTO]

2022-06-14 7:47

Odsłonili pamiątkową tablicę i zasadzili dąb pamięci. W dniu Regionalnego Święta Lasów w Siedlcach leśnicy świętowali stulecie działalności.

Tablica upamiętniająca stulecie działalności Lasów Państwowych w naszym regionie została odsłonięta na budynku historycznej siedziby Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Prusa w Siedlcach.

– Chcieliśmy upamiętnić setną rocznicę powstania istniejącej obecnie, warszawskiej Dyrekcji Lasów Państwowych, a także Dyrekcji siedleckiej, która niestety, już nie istnieje. Przy tej okazji chcieliśmy uhonorować pierwszego dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach, Wacława Rogińskiego, który zakładał ją, rozbudowywał, rozwijał. Organizował kadry i struktury na ogromnej części Polski, bo Dyrekcja miała taki obszar oddziaływania. Zakładał komitet budowy budynku przy ul. Prusa. Przekształcał tę Dyrekcję aż do wojny, a po wojnie, gdy wrócił z emerytury z powrotem do pracy, organizował kolejne nadleśnictwa już w ustroju powojennym. Wniósł dla Lasów Polskich ogromne zasługi, więc chcieliśmy go przy tej okazji uhonorować taką pamiątkową tablicą – wyjaśnia Jerzy Osiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce.

Organizując jubileusz, leśnicy chcieli zaznaczyć ważną rolę Lasów Państwowych i podziękować wszystkim tym, którzy przez kolejne pokolenia angażowali się w pielęgnację i ochronę terenów leśnych.

– Regionalne Święto Lasów jest dla leśników ważną uroczystością. A szczególnie dla mnie, bo mogę im podziękować za pracę, którą świadczą na rzecz Lasów Państwowych, żeby one trwały i żeby istniały w dobrej kondycji, a także za to, że poświęcają również swoje życie prywatne dla dobra lasów i społeczeństwa, którym te lasy służą – mówi Marek Roman, dyrektor Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Leśnicy dbają o zrównoważoną gospodarkę leśną, ale są też strażnikami lasów. To na nich spoczywa ważna rola edukacyjna.

– Pokolenia leśników starały się, pracowały na to, aby siedleckie lasy wyglądały pięknie, były zdrowe, zasobne. Bardzo ważną rolą Nadleśnictwa jest również przyrodnicza edukacja społeczeństwa. Przykładamy olbrzymią wagę do kształcenia młodzieży, ale nie tylko, bo kształcimy również osoby dorosłe. Informujemy, jak wygląda gospodarka leśna, jaki ma wpływ na przyrodę, na ekosystemy. I oczywiście, jaka jest nasza rola w tym wszystkim, żeby społeczeństwo wiedziało, jak rzeczywiście gospodarka leśna wpływa na polską przyrodę (...) Walczymy od zarania dziejów z pożarami lasów, z zaśmiecaniem lasów. Tu jest duży problem, który występuje na terenie siedleckich lasów, któremu staramy się cały czas stawiać czoło – mówi Michał Dziedzic, za-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce.

Leśnicy z okazji stulecia działalności zasadzili także dąb pamięci w siedleckim Parku Aleksandria.

Sonda
Czy kary za wyrzucanie śmieci w lesie powinny być wyższe?