– Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od dawna alarmuje społeczeństwo o zatrważających statystykach dotyczących depresji. Według jej danych, 250 mln osób choruje na świecie, 85 mln w Europie i 1,5 mln w Polsce. Same dane liczbowe pokazują więc ogromny zasięg tej choroby i trudność z jaką nasze społeczeństwo się z nią zmaga. Prognozy też nie są obiecujące. Ta sama organizacja podaje, że w 2030 roku depresja zajmie pierwsze miejsce wśród najczęstszych chorób cywilizacyjnych, więc skala kłopotu jest ogromna. My psycholodzy widzimy to najbardziej w ambulatoryjnych poradniach zdrowia psychicznego w szpitalu – informuje Marta Kozaczuk, psycholog kliniczny, psychoterapeutka w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
Niestety depresja wciąż jest chorobą, której bardzo wiele osób nie traktuje poważnie. Czasami nawet rodziny chorych nie dostrzegają w niej prawdziwej choroby, stwarzającej realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dziś, w Dniu Walki z Depresją, warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
– W mojej ocenie to duży problem, że społeczeństwo czy najbliższa rodzina lub otoczenie bagatelizują objawy depresji. To utwierdza osobę chorą w tym, że ma dodatkowy problem. Nie tylko ze swoim zaburzeniem, ale też z tym, że środowisko jest przeciwne temu, że to jest choroba, tylko uważa, że jest to np. zwyczajne lenistwo. Nie pozostaje nam nic innego jak to, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne, o codzienne dobre samopoczucie, czy to przez aktywność fizyczną, czy przez odpowiednie odżywianie się, czy też inne elementy takie jak relacje społeczne, żeby być w otoczeniu ludzi. Ale też jeśli zauważymy że ktoś ma problem, ważne żebyśmy byli dla niego wsparciem – przekonuje Iwona Krupa, psycholog.
Osoby zmagające się z depresji mogą szukać pomocy w lokalnych ośrodkach zdrowia. Wiele z nich oferuje tego rodzaju wsparcie. Młodzi ludzie i ich bliscy znajdą pomoc specjalistów m.in. w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci, Młodzieży i ich Rodzin, która działa w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
Przydatne numery telefonów dla osób z depresją i ich bliskich z całej Polski:
- 11 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych;
- 116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
- 800 70 22 22 - centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego.