– Ten problem jest duży, a jeśli my go nie zauważymy, to kto inny ma to zrobić...? Środowisko rodzinne, szkoła – to są jednostki, które w pierwszym momencie zobaczą, że z osobą z depresją coś złego się dzieje. A gdy to zobaczymy, jak najszybciej trzeba tej osobie pomóc. Przede wszystkim: profilaktyka, szkoła, rodzina, wsparcie! – podkreśla Monika Głuchowska, dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie.
W ramach spotkania profilaktycznego pt. „Na krok przed depresją”, które pod koniec listopada 2022 roku odbyło się z inicjatywy szkoły w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, młodzież szkolna z miasta i powiatu siedleckiego mogła obejrzeć spektakl profilaktyczny pt. „W szponach depresji”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Oświatowego w Krześlinie. Mogła także posłuchać prelekcji zaproszonych specjalistów.
Maria Rotkiel, psychoterapeutka i terapeutka rodzinna, podkreślała podczas spotkania, że należy robić wszystko, aby przeciwdziałać depresji: – Trzeba rozmawiać z młodzieżą, robić to, co robimy teraz, czyli spotykać się z nią. Trzeba młodym ludziom patrzeć w oczy, pytać jak się czują, mówić im o tym, że depresja to choroba jak każda inna i może dotknąć każdego, mówić na co trzeba zwrócić uwagę, otworzyć ich i ośmielić w relacji z dorosłymi. Pamiętajmy o tym, że dzieciaki nie zawsze mają do nas zaufanie i niestety często jest to uzasadnione. Bo często idą do dorosłego, a on mówi „Nie zawracaj mi głowy” lub „Co to ma być za problem? Ja to mam problemy!”. Więc to spotkanie jest przykładem tego, co trzeba robić – traktować młodych ludzi z szacunkiem, uwagą, rozmawiać, nie bać się trudnych tematów, pytać ich o zdanie i o samopoczucie, a także otwierać dyskusję o tym, co robić, by być na siebie uważnym i się o siebie troszczyć.
Jedną z najczęstszych przyczyn depresji u dzieci i młodzieży jest obecnie przemoc rówieśnicza. Jak informuje sierż. sztab. Krzysztof Szczygielski z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, dochodzi do niej niestety także w lokalnych szkołach, zarówno stacjonarnie, jak i online.
– Pracuję w zespole do spraw nieletnich i duża część spraw, które do nas trafiają, dotyczy problemu nękania. Zwykle to są uczniowie z klas IV-VIII. W tym przedziale wiekowym jest najwięcej przypadków przemocy rówieśniczej i nękania, które ma później bardzo poważne skutki (…) By się obronić, trzeba zgłosić to jak najszybciej rodzicom lub zaufanym nauczycielom. Bo im wcześniej my, jako osoby pracujące z młodzieżą, zareagujemy, tym łatwiej zapobiec poważnym skutkom.
Do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach bardzo często trafiają pacjenci z depresją, a nawet osoby mające za sobą próby samobójcze. Zdaniem lekarzy, to bardzo niepokojące, zwłaszcza że objawy depresji łatwo jest przeoczyć, bo często są one psychosomatyczne. Niestety, z tym schorzeniem borykają się nie tylko dorośli i młodzież, ale też coraz młodsze dzieci.
– Takich pacjentów mamy codziennie. Mówię to zupełnie świadomie, ponieważ jestem lekarzem, który pracuje m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i czasami w jednej godzinie bywa tam kilku pacjentów, którzy mają za sobą próbę samobójczą. Niestety, ten problem dotyczy również dzieci, coraz młodszych, które swoje problemy z depresją manifestują zwykle w sposób somatyczny, ale też zdarza się, że w ten najgorszy sposób, o którym przed chwilą mówiłem – informuje dr Mariusz Mioduski, członek zarządu szpitala i specjalista medycyny ratunkowej.
Młodzież z siedleckich placówek edukacyjnych podkreśla, że osoby zmagające się z depresją da się zauważyć na szkolnych korytarzach.
– Zauważyłam wśród naszych rówieśników, że niektórzy mogą mieć depresję, ale się do tego nie przyznają. Na pewno widać to teraz bardziej niż gdy byłam w podstawówce albo kilka lat temu – mówi Gabrysia, uczennica klasy I L z siedleckiego „Ekonomika”.
– Myślę że jedną z przyczyn depresji jest brak wsparcia u rodziców, który jest często bardzo bagatelizowany, a inną to, że ktoś jest np. poniżany w swoim środowisku i nie umie sobie z tym poradzić – dodaje Nikola, uczennica klasy I D w IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach.
Dyrekcja Zespołu Oświatowego w Krześlinie zapowiada, że planuje także kolejne akcje profilaktyczne. Podobnie jak spotkanie "Na krok przed depresją" zostaną one zorganizowane z myślą o dzieciach i młodzieży z miasta Siedlce i powiatu siedleckiego.