– W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego nie ma żadnych zmian, dotyczących harmonogramu i zasad. Podstawowa zasada jest taka, że dane zgłoszenie musi zostać poparte podpisami 40 mieszkańców miasta. Projekty będą przyjmowane od 10 do 31 stycznia, a później nastąpi ich weryfikacja i spotkania z mieszkańcami. 11 kwietnia rozpocznie się głosowanie. W tym roku kwota na budżet obywatelski, która zostanie przeznaczona do dyspozycji mieszkańców, to ponad 4 mln 600 tys. zł, w tym maksymalnie po 250 tys. zł na każdy ze zwycięskich projektów – informuje Grzegorz Kołodziejak, zastępca skarbnika miasta Siedlce.
Wśród zgłaszanych projektów co roku dominują infrastrukturalne, wiążące się z realizacją inwestycji takich jak remonty dróg czy budowa chodników. Nie brakuje jednak także tzw. projektów miękkich, związanych z organizacją różnego rodzaju imprez czy działań o charakterze edukacyjnym. Co roku liczba złożonych projektów jest podobna, zwykle około 60, choć nie wszystkie pomyślnie przechodzą etap weryfikacji i zostają dopuszczone do głosowania. Mogą je składać wszyscy mieszkańcy Siedlec. Zwycięskie zostaną zrealizowane dopiero w 2025 roku.
Więcej informacji o budżecie obywatelskim Siedlec można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej: https://siedlce.budzet-obywatelski.org/.