Siedlce 100 lat temu
Na ulicy Pięknej zobaczymy w niedzielę (18 czerwca) golibrodę, pucybuta, kaligrafa, nosiwodę, gazeciarza, malarza-portrecistę, a także zwykłych mieszkańców i dzieci w strojach z lat 20. i 30. XX-tego wieku. Będzie można przejechać się dorożką, obejrzeć zabytkowe rowery, motocykle i samochody. Wszyscy chętni będą mogli spróbować wyjątkowych lodów i chałki z masłem, a na pchlim targu kupić starocie i zobaczyć wystawy kolekcjonerskie.
Dodatkowe atrakcje dla uczestników:
- W Galerii „w Bramie” dostępna będzie wystawa fotografii archiwalnych Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach.
- Dla dzieci i dorosłych przygotowane zostaną zabawy z dawnych lat przy muzyce.
- Organizatorzy zachęcają też wszystkich mieszkańców do przebrania się w stroje sprzed lat i wzięcia udziału w pokazie mody – konkursie na najbardziej stylowe ubranie z nagrodami dla wszystkich uczestników.
- Teatr Barnaby zaprezentuje spektakl uliczny pt. „Baśń o rycerzu bez konia”. Chętni będą mogli skorzystać z lotów balonem na uwięzi.
- O godz. 19:15 na Skwerze im. Konstantego Domagały odbędzie się potańcówka i koncert Warszawskiej Kapeli z Targówka.
Finał imprezy
Na finał, o godz. 21:00 organizatorzy zaplanowali widowisko światło-dźwięk pt. „Otwieramy drzwi historii – nasz świat sprzed stu lat”, podczas którego przybliżą historyczne postacie związane z Siedlcami, które miały wpływ także na życie kulturalne całego kraju: Ziutę Buczyńską (w tej roli Julia Buczynska i tancerze ATT LUZ), Jacka Woszczerowicza (Radosław Władziński i Siedlecka Grupa Literacka „Witraż”), Joannę Karpińską (Agnieszka Pasztor), Jadwigę Barszczewską (Agnieszka Janiszewska), Adolfa Gancwola Ganiewskiego (Janusz Mazurek). W roli narratora wystąpi Maciej Gąsiorek, oprawą artystyczną zajmie się Alternatywny Teatr Tańca LUZ przy udziale muzyków: Edyty Koć – wiolonczela, Marianny Gurne, Macieja Foryszewskiego – skrzypce, Kacpra Jastrzębskiego – pianino, Maksa Piątkiewicza – kontrabas, Katarzyny Jackowskiej-Enemuo – akordeon. Aranżacje muzyczne przygotuje Marek Matwiejczyk według scenariusza i reżyserii Joanny Woszczyńskiej.
To wszystko, a także wiele innych atrakcji już 18 czerwca na ul. Pułaskiego (dawnej Pięknej) na odcinku od ul. Esperanto do ul. Floriańskiej od godz. 16.00. Organizatorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach zachęcają wszystkich mieszkańców Siedlec, aby wsiedli do tego wyjątkowego „wehikułu czasu”!
Widowisko dofinansowano z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2023 r. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.