Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach świętuje 25-lecie! W programie wiele wydarzeń

i

Autor: fot. Monika Półbratek Rektorat Uniwersytetu w Siedlcach

Zapowiedź imprezy

Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach świętuje 25-lecie! W programie wiele wydarzeń

2023-10-17 16:58

Przed nami jubileuszowy, XXV Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach. W dniach od 19 do 21 października w murach uczelni będzie można wziąć udział w licznych wykładach, pokazach, ćwiczeniach, seminariach, wystawach i sesjach tematycznych. Odbędzie się także tradycyjne wręczenie Medali Polskiej Niezapominajki i uroczyste posadzenie dębu o nazwie „Naukowiec” z okazji 25-lecia Festiwalu oraz 55-lecia Uniwersytetu w Siedlcach.

Historia Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach

POSŁUCHAJ więcej o atrakcjach jubileuszowego, 25. Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach:

W Siedlcach odbywa się drugi najstarszy Festiwal Nauki w Polsce. Pierwszy to ten warszawski, a siedlecki był niejako efektem współpracy, która istniała między naszymi uniwersytetami. Pani prof. Magdalena Fikus, która prowadziła wykłady na naszej uczelni, była współtwórczynią warszawskiego festiwalu, a przyjeżdżając do Siedlec, zaszczepiła tę ideę również tutaj, w ówczesnym Instytucie Biologii. Pan dr Ryszard Kowalski, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora i wicedyrektora tego Instytutu, podjął się trudu tworzenia Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, który dzięki niemu istnieje, rozwija się i jest wydarzeniem ważnym nie tylko dla uniwersytetu, ale też dla miasta i całego regionu – mówi dr hab. Marzena Stańska, dyrektor Festiwalu, a jednocześnie dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Siedlcach.

Kiedy rozpoczęcie XXV Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach?

Festiwal startuje 19 października o godz. 9.00 w Auli im. J. Skolasińskiego w Instytucie Nauk Biologicznych, przy ul. Bolesława Prusa 14 w Siedlcach. Na początek zaplanowane zostały trzy wykłady:

  • W godz. 9:30 – 10:00 „O czym rozmawiają pająki” – opowie prof. dr hab. Marek Żabka, biolog, arachnolog, popularyzator nauki, nauczyciel akademicki.
  • W godz. 10:00 – 10:30 wykład „Błędy w nauce. Jak mylili się nawet najwięksi uczeni?” wygłosi dr Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki.
  • W godz. 10:30 – 11:00 prelekcję pt. „W jednym mieście ponad dwieście – dzikie gatunki pszczół w Polsce” zaprezentuje dr Justyna Kierat, biolog, melitolog, ilustratorka przyrodnicza, nauczyciel akademicki.

Medale Polskiej Niezapominajki i jubileuszowy dąb

Od 11:45 do 12:30 trwać będzie uroczystość wręczenia Jubileuszowych Medali Polskiej Niezapominajki w Sali Senatu w Rektoracie Uniwersytetu w Siedlcach, przy ul. Konarskiego 2.

Laureaci Medalu Polskiej Niezapominajki 2023 to:

  • Justyna Kierat – doktor nauk biologicznych, UJ, za badania nad pszczołami w środowisku przyrodniczym, przyrodnicze publikacje i liczne spotkania popularyzujące wiedzę przyrodniczą.
  • Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki, za popularyzację wiedzy.
  • Kazimierz Nóżka – leśnik z Nadleśnictwa Baligród, Leśnictwo Polanki, za ochronę przyrody, edukację przyrodniczą i promocję Bieszczad.
  • Ewelina Puścian – nauczycielka biologii i chemii w Małkini Górnej, za przyrodniczą pasję i edukację przyrodniczą uczniów i lokalnej społeczności.
  • Marcin Scelina – leśnik z Nadleśnictwa Baligród, Leśnictwo Roztoki, za ochronę przyrody, edukację przyrodniczą i promocję Bieszczad.
  • Urszula Tom (Tomasiuk) – poetka, za przyrodniczą wrażliwość wyrażoną w swojej twórczości.

Na godz. 13:00 zaplanowano uroczyste posadzenie dębu o nazwie „Naukowiec” w celu upamiętnienia 55-lecia istnienia Uniwersytetu w Siedlcach oraz 25-lecia Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, na placu przed Rektoratem Uniwersytetu w Siedlcach.

Festiwal Nauki i Sztuki w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

i

Autor: fot. Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

Festiwal Nauki i Sztuki w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach oraz Polski Klub Ekologiczny Koło "Podlasie" w Siedlcach zapraszają na czwartkową sesję Festiwalu pt. „Aktywny styl życia”. Skierowana jest ona do nauczycieli, uczniów i wszystkich osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu wolnego. Odbędzie się w godz. 13.30-15.45 w auli Biblioteki Pedagogicznej, przy ul. Asłanowicza 2.

Spotkanie to wpisuje się w realizację kierunku polityki oświatowej państwa na rok 2023/2024 pkt. 7 – Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania aktywności fizycznej.

Gdzie można znaleźć harmonogram Festiwalu Nauki i Sztuki?

Festiwal jest wydarzeniem kilkudniowym, odbywa się na różnych wydziałach uczelni i poza nią, a w trakcie jego trwania zaplanowane zostały liczne wykłady, ćwiczenia, warsztaty, seminaria, pokazy, wystawy i sesje tematyczne. Program jest bardzo bogaty, a na niektóre zajęcia wymagane są wcześniejsze zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Szczegółowy harmonogram wszystkich zajęć można znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu: https://festiwal.uws.edu.pl/. Są tam zamieszczone także dane kontaktowe do osób prowadzących te warsztaty czy seminaria, na które obowiązują zapisy. Tradycyjnie, w organizację festiwalowych wydarzeń włączają się także wspomniana wyżej Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach, a także Akademia Nauk Stosowanych Mazovia, która zaprasza w sobotę na trzy wykłady w swojej siedzibie przy ul. Sokołowskiej 172. Więcej o programie Festiwalu można usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście.

Festiwal Nauki i Sztuki w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

i

Autor: fot. Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach
Sonda
Czy zdarzyło Ci się wziąć udział w jakimś wydarzeniu podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach?