Szpital Miejski w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: siedziba Szpitala Miejskiego w Siedlcach, który obecnie funkcjonuje jako Szpital Zakaźny

Jakie są statystyki zachorowań na COVID-19 w Siedlcach? – podsumowanie

2020-04-30 14:07

Ilu pacjentów z COVID-19 leczyło się do tej pory i leczy się obecnie w Siedlcach? Jak wygląda sytuacja personelu Szpitala Miejskiego, wśród którego wykryto zakażenia koronawirusem? Odpowiedzi na te pytania i dość szczegółowe statystyki, dotyczące pacjentów i pracowników szpitala, podał dziś siedlecki magistrat podczas sesji Rady Miasta.

Jak poinformował Urząd Miasta Mirosław Leśkowicz, dyrektor Szpitala SPZOZ w Siedlcach, do tej pory w placówce leczonych było 67 osób chorych na COVID-19, w tym 10 pacjentów, których przywieziono do miasta z innych szpitali. Osób, u których podejrzewano zakażenie koronawirusem było w miesiącu marcu 147, a w kwietniu wypisanych – 187, w tym 2 noworodki, zaś w trakcie hospitalizacji jest jeszcze 31 osób i 1 noworodek. Aktualne dane dotyczące pacjentów z dnia dzisiejszego, czyli 30 kwietnia, podaliśmy w tym artykule.

Pierwszy zgon powiązany z COVID-19 w mieście miał miejsce w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, gdzie zmarła 68-letnia mieszkanka powiatu siedleckiego. Dotychczasowa liczba zgonów w Szpitalu Miejskim to 3, z czego wszyscy zmarli pacjenci oprócz COVID-19 walczyli jednocześnie z innymi, ciężkimi chorobami. Byli to: 74-letnia kobieta z powiatu łosickiego, 64-letni mężczyzna z Mińska Mazowieckiego oraz 90-letnia kobieta, pochodząca z powiatu siedleckiego. W placówce wyleczono już natomiast 42 osoby. Przeprowadzono też w sumie 1215 testów, mających potwierdzić bądź wykluczyć u pacjentów obecność koronawirusa, a w samym tylko miesiącu kwietniu wykonano ich 866.

22 kwietnia w Szpitalu Miejskim zamknięto Oddział Chorób Wewnętrznych, po tym jak u jednej z pracujących tam pielęgniarek wykryto COVID-19. Następnie przebadano cały personel tego oddziału oraz Oddziału Chirurgii. Łącznie obecność wirusa SARS CoV-2 wykryto wówczas u 5 osób. Kwarantanną zostało wtedy objętych 25 osób, z czego 2 osoby zdążyły powrócić już do pracy. Pozostałych 23 pracowników będzie objętych kwarantanną jeszcze do 5 maja.

Mimo zmniejszonej liczby personelu, placówka funkcjonuje jednak normalnie. Ponadto, władze miasta podkreślają, że szpitalowi na razie nie brakuje sprzętu ani środków ochrony osobistej.

– Monitorujemy, ile szpital ma maseczek, rękawiczek. Jestem na bieżąco, jeżeli chodzi o zabezpieczenia szpitala w środki ochrony. Jestem z dyrektorem w ciągłym kontakcie (…). Te środki zabezpieczające są cały czas w dyspozycji – powiedział podczas sesji prezydent Andrzej Sitnik.

Jak dodaje magistrat, maseczek, rękawiczek itp. dla personelu placówki wystarczy jeszcze co najmniej na kilka tygodni. Poza tym, jeżeli chodzi o potrzebny sprzęt do walki z koronawirusem, szpital dysponuje 26 respiratorami, w tym 2 dziecięcymi. Z możliwości bezpłatnego noclegu hotelowego, które zapewniło pracownikom medycznym miasto, skorzystało zaś dotychczas 14 pracowników placówki.