– Budkę akustyczną zakupiliśmy do biblioteki z projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Siedlce. W 2023 roku odbyło się głosowanie, a realizacja i zakupy już w roku 2024. Budka jeszcze pachnie nowością i... nowoczesnością. To specjalne miejsce, które możemy zaproponować czytelnikom i Siedlczanom do pracy. Ponieważ biblioteki to takie „open space'y”, bez przeprowadzenia jakiegoś gruntownego remontu bardzo ciężko było nam wygospodarować miejsce do pracy cichej, która wymaga skupienia, a jednocześnie takie, które jest odpowiedzią dla osób potrzebujących pracy w delikatnym odosobnieniu, ale w komfortowych warunkach. Do tego właśnie służą budki akustyczne – informuje Ewelina Raczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach.
Tego rodzaju pomieszczenia są coraz częściej budowane nie tylko w bibliotekach, ale też w biurach i instytucjach. Budka, która w ostatnich dniach została zamontowana w głównej siedzibie siedleckiej Książnicy, jest wyposażona w nowoczesne zdobycze techniki i różnego rodzaju udogodnienia. Siedzenia są miękkie i wygodne, a wewnątrz zmieszczą się jednocześnie nawet cztery osoby. Pomieszczenie pozwala na swobodne rozmowy, które są niesłyszalne z zewnątrz, czyli jest idealne także na wideorozmowy, korepetycje bądź szkolenia.
– W budce możemy sobie regulować wentylację, jeżeli komuś będzie za gorąco. Oczywiście w porze letniej też będzie to wskazane. Mamy też pokrętło, którym możemy regulować poziom naświetlenia, w zależności od tego, czy ktoś potrzebuje więcej światła czy przytłumionej, delikatnie oświetlonej atmosfery. Jest oczywiście kontakt elektryczny, by można było np. podładować laptopa, jest też podłączenie do internetu, wejście USB, a także wygodne fotele. W środku jest bardzo cicho i spokojnie, z zewnątrz nie dochodzą żadne głosy. Nie słychać też bieżącej obsługi czytelników. Myślę, że to jest ogromny komfort – mówi Ewelina Raczyńska.
Koszt montażu budki akustycznej to ok. 70 tys. zł. Pozostałe sprzęty i udogodnienia dla pracowników i czytelników biblioteki, które zostały zakupione w ramach tego samego projektu, zostaną zaprezentowane mieszkańcom dopiero po pełnej instalacji. Prawdopodobnie nastąpi to pod koniec stycznia lub na początku lutego 2025 roku. Wśród nowości warto wymienić monitoring, Infokioski, podłogi i tablice interaktywne, konsolę gier, a także SelfCheck (urządzenie umożliwiające samodzielne wypożyczanie i zwroty zbiorów bibliotecznych).