– Projekty można zgłaszać od 10 stycznia i mogą to być wszystkie projekty, które mieszczą się w warunkach opisanych w uchwale rady miasta, czyli infrastrukturalne oraz tak zwane miękkie, np. organizacje jakichś festynów dla mieszkańców. Wymóg jest jeden – ma to być ogólnodostępne, bo uchwała nie przewiduje możliwości organizowania imprez zamkniętych – mówi Grzegorz Kołodziejak, zastępca skarbnika miasta Siedlce.
Budżet obywatelski miasta to zatem wyjątkowa okazja dla mieszkańców na zrealizowanie takich inwestycji, na jakich najbardziej im zależy. Należy jednak pamiętać, że maksymalna kwota na realizację jednego projektu to 250 tys. zł. Na wykonanie wszystkich projektów w budżecie Siedlec przewidziana została łączna kwota 4 mln 535 749 zł.
– Projekty można składać do 31 stycznia, później jest miesiąc na ich weryfikację. Sprawdzenie czy są kompletne i realne do wykonania. Później następuje ich ocena. W przypadku oceny negatywnej wnioskodawca ma prawo wniesienia odwołania do prezydenta miasta. Prezydent takie odwołanie rozpatruje na spotkaniu z wnioskodawcą, z udziałem zespołu oceniającego. Następnym etapem są spotkania z mieszkańcami, a później już głosowanie. Odbędzie się ono na przełomie kwietnia i maja – informuje Grzegorz Kołodziejak.
Projekty zgłoszone i wybrane w głosowaniu w 2025 roku, zostaną zrealizowane w roku 2026. W procesie budżetu obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Miasta Siedlce. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://siedlce.budzet-obywatelski.org/.
Polecany artykuł: