– Rok 2022 jest dla Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach wyjątkowy, ponieważ świętujemy 70-lecie jej istnienia. Uroczysta Gala, która odbędzie się 9 listopada, zakończy obchody tego jubileuszu (...) Z założenia Biblioteka Pedagogiczna jest placówką, w której można wypożyczać różne zbiory, ale jest także miejscem spotkań z ciekawymi ludźmi. Pracownicy biblioteki to wysoko wykwalifikowana kadra, zawsze gotowa służyć pomocą i wsparciem wszystkim Czytelnikom. Nauczyciele bibliotekarze zarówno w budynku biblioteki, jak i w okolicznych placówkach oświatowych przeprowadzają zajęcia edukacyjne, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów – mówi Jolanta Osińska-Kurek, pracownik książnicy od blisko 38 lat.
Obecny stan księgozbioru Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach (na dzień 1 września 2022 roku), to 92 180 książek i 6660 dokumentów audiowizualnych. Liczba zapisanych Czytelników to aż 11 tysięcy. Dyrektorem książnicy jest od 2022 roku Dorota Salamon. Pracownicy placówki podkreślają, że praca bibliotekarza jest dla nich bardzo ważna i cieszą się, że mimo upływu lat i pojawienia się nowych technologii, zbiory książkowe wciąż są chętnie wypożyczane przez mieszkańców Siedlec i regionu.
– Mamy nadzieję, że nadal będziemy mogli się rozwijać. Pojawiły się nie tylko książki papierowe, choć widzimy, że mimo dostępu do audiobooków i e-booków, popularnych zwłaszcza wśród młodzieży, te tradycyjne książki wciąż cieszą się największą popularnością, zwłaszcza wśród starszych czytelników. Cieszymy się, że w żaden sposób nie jesteśmy zagrożeni rozwiązaniem biblioteki, że mamy pieniądze na nowości i otwieramy się na nowe zbiory. Wydaje mi się, że idziemy z duchem czasu – podkreśla Małgorzata Percińska, która pracuje w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach od 25 lat.
Uroczystość jubileuszowa z okazji 70-lecia Książnicy odbędzie się w środę, 9 listopada w godz. 11.00-14.00 w auli biblioteki przy ul. Asłanowicza 2. W programie uroczystości znalazły się refleksje jubileuszowe, wykład dra hab. Piotra Łuszczykiewicza pt. „Komunikowanie – sztuka, technika, sposób życia”, rozstrzygnięcie konkursu pt. „Plakat promujący bibliotekę” i występ artystyczny Aleksandry Gotowickiej. Więcej o uroczystości i historii Biblioteki Pedagogicznej można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze).