– Dzięki staraniom pani Hanny Jurzyk, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Zbuczynie, nasza książnica, która jest częścią Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie, pozyskała dofinansowanie w wysokości 31,5 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację autorskiego zadania pt. „6 spotkań autorskich na 6 z !” – cykl spotkań z wybitnymi postaciami ze świata literatury polskiej. Pierwsze spotkanie odbędzie się już dzisiaj, 14 września! Nie wszystkie są otwarte dla każdego stacjonarnie, ale będą one transmitowane online, więc serdecznie zapraszamy do ich oglądania na naszym facebookowym fanpage’u – mówi Iwona Miłobędzka z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie.
Pierwsze wydarzenie z cyklu (14 września o 11.00) to spotkanie z Joanną Jagiełło pt. „Komiks w roli głównej”. Skierowane będzie do uczniów kl. IV-VI z terenu gminy Zbuczyn. Zostanie połączone z warsztatami literackimi. Drugie spotkanie z Zofią Stanecką pt. „Basie w bibliotece” skierowane będzie do dzieci przedszkolnych z terenu gminy Zbuczyn i odbędzie się 23 września o 11.00. Na następne, zatytułowane „Upoważnienie do szczęścia” zaproszeni zostaną seniorzy z terenu gminy Zbuczyn, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Tchórzewie oraz podopieczni Dziennego Domu "Senior+" w Zbuczynie. Gościem tego spotkania będzie 4 października znana wszystkim Katarzyna Grochola. Czwarte z nich – pt. „Chcę być kimś” z Michałem Zawadką to propozycja dla młodzieży z klas VII-VIII. Odbędzie się 26 października o 11.00. Na piąte spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką („Ignaś – opowieści patriotyczne”) zostaną zaproszeni uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu gminy Zbuczyn. Odbędzie się ono 10 listopada o 11.00. Na ostatnie, czyli szóste spotkanie na szóstkę z wykrzyknikiem, 23 listopada o 18.00 przybędzie do Zbuczyna Andrzej Pilipiuk, który opowie o „Mistrzach polskiej fantastyki”. Na jego wieczór autorski zaproszona zostanie młodzież szkół średnich oraz osoby dorosłe z gminy Zbuczyn i… inni chętni goście.
– Osobiste poznanie ludzi pióra jest nieocenioną wartością dla wzbogacenia wyobraźni, uczy właściwego odbioru literatury, rozumienia sztuki, zachęca do czytania, a często sięgnięcia w głąb siebie i odkrywania swoich możliwości, marzeń oraz talentów. Wśród innych działań projektu znajdziemy wystawę pt. „Życie i twórczość Marii Konopnickiej” oraz rodzinny konkurs plastyczny z nagrodami pt. "Maria Konopnicka – dzieciom – przeczytaj i namaluj". Mamy ogromną satysfakcję, że realizacja projektu wzbogaci mentalnie i duchowo naszych czytelników oraz pozwoli nowatorsko spojrzeć na kulturę czytelniczą – dodaje Iwona Miłobędzka.
Zadanie „6 spotkań autorskich na 6 z !”, czyli cykl spotkań z wybitnymi postaciami ze świata literatury polskiej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.