– Nabór potrwa tylko do 9 lutego, więc jeżeli ktoś jest zainteresowany pracą przy spisie powszechnym, powinien jak najszybciej zgłosić się do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. Kandydat na rachmistrza spisowego musi być osobą pełnoletnią, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie – informuje Marcin Kałuski, pracownik GUS-u.
Z udziału w naborze wykluczone są osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, w tym także skarbowe. Warto dodać, że kandydaci nie muszą być mieszkańcami miasta lub gminy Siedlce czy innej lokalnej gminy, by być w niej rachmistrzem. Dla przykładu, mieszkaniec gminy Mrozy może się zgłosić do Urzędu Miasta Siedlce i później pracować jako rachmistrz spisowy na terenie Siedlec. By w ogóle zostać rachmistrzem, musi jednak przejść pozytywnie drugi etap naboru. W jego ramach odbędzie się specjalne szkolenie. Z powodu trwającej pandemii, zostanie ono zorganizowane w systemie zdalnym.
– Zanim kandydat stanie się rachmistrzem, będzie musiał wziąć udział w szkoleniu online organizowanym przy użyciu własnego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu. Szkolenie zakończy się egzaminem, realizowanym za pomocą aplikacji internetowej. O uzyskaniu statusu rachmistrza zdecyduje liczba zdobytych punktów – wyjaśnia Marcin Kałuski.
Spis powszechny rozpocznie się 1 kwietnia. Rachmistrze będą mogli zbierać dane spisowe, przeprowadzając wywiady z mieszkańcami miasta i regionu w sposób bezpośredni lub telefoniczny. Wysokość ich wynagrodzenia będzie zależała m.in. od liczby spisanych osób i sposobu przeprowadzenia wywiadu. Więcej na ten temat usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.
Warto dodać, że na Mazowszu zatrudnionych w ramach naboru ma zostać łącznie około 2,5 tysiąca osób, z czego prawie 750 w samej Warszawie.