Wizualizacja wyremontowanego dworca głównego PKP w Siedlcach według Pas Projekt sp. z o.o.

i

Autor: Pas Projekt sp. z o.o. Wizualizacja wyremontowanego dworca głównego PKP w Siedlcach, widok z lotu ptaka

Kiedy ruszy remont i jak zmieni się wygląd dworca głównego PKP w Siedlcach?

2021-03-29 0:22

Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły już prace projektowe, związane z planowaną modernizacją budynku dworca głównego w Siedlcach. Ma ona ruszyć za kilka miesięcy. Remont będzie kompleksowy. Dworzec zyska nowy wygląd i funkcjonalność. Zmieni się także jego najbliższe otoczenie. Obecnie trwa już przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

– Dzięki modernizacji, budynek zmieni się na zewnątrz i w środku. Elewacja zostanie poddana kompleksowej renowacji. Wewnątrz, w zachodnim skrzydle, powstanie dwukondygnacyjne pomieszczenie, pełniące funkcję poczekalni, z antresolą komunikacyjną na piętrze. Pojawią się też pomieszczenia pod kasy biletowe i lokale komercyjne. Przed dworcem zamontowana będzie wiata rowerowa i powstanie kilka miejsc parkingowych – informuje Aleksandra Grzelak z Biura Prasowego PKP S.A.

Zmieni się także wnętrze dworca

i

Autor: Pas Projekt sp. z o.o. Po remoncie zmieni się także wnętrze dworca

To już kolejna przebudowa, planowana do realizacji w ramach rządowego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Budynek dworca w Siedlcach w obecnym kształcie pochodzi z 1986 roku. W czasie planowanego remontu elewacji, zostaną rozebrane występujące tam wtórne nawarstwienia, a pierwotne formy profili (m.in. gzymsy i balustrady) zostaną zrekonstruowane. Odtworzone będą także osie okienne. Wykonana zostanie też nowoczesna termomodernizacja elewacji, przy wykorzystaniu technologii ściany trójwarstwowej. Pojawi się zewnętrzna okładzina ceglana, a miejscowo elewacja wykończona zostanie patynowaną blachą tytan-cynk. W ten sam sposób wykończone zostaną też świetliki i attyki. Nowe zagospodarowanie terenu przed dworcem, oprócz wiaty rowerowej z 10 stojakami na jednoślady oraz kilku miejsc parkingowych i miejsc krótkiego postoju, obejmie montaż ławeczek i koszy. 

Wspomniana poczekalnia z antresolą komunikacyjną powstanie w zachodnim skrzydle budynku. W tym celu wyburzone zostaną ściany i część stropów, dzięki czemu powstanie dwukondygnacyjne pomieszczenie. Na parterze zlokalizowane będą ogólnodostępne toalety i pomieszczenia na kasy biletowe. Z holu głównego, zaprojektowane zostały wejścia do przyległych lokali komercyjnych. Pomieszczenia na punkty handlowo-usługowe znajdą się zarówno na parterze, jak i na piętrze dworca. O przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach będą informować nowe wyświetlacze i komunikaty głosowe, wygłaszane wewnątrz budynku.

Wizualizacja wyremontowanego dworca głównego PKP w Siedlcach według Pas Projekt sp. z o.o.

i

Autor: Pas Projekt sp. z o.o. Kolejna wizualizacja wnętrza siedleckiego dworca po modernizacji

– Program Program Inwestycji Dworcowych PKP S.A. w województwie mazowieckim ma bardzo szeroki zakres. W obecnej perspektywie chcemy tu zmodernizować i wybudować od podstaw łącznie kilkadziesiąt obiektów. Dworzec kolejowy w Siedlcach będzie jednym z nich. Podobnie jak w przypadku innych inwestycji PKP S.A. w tym regionie, modernizacja obiektu znacznie poprawi komfort podróżnych i mieszkańców korzystających z usług kolei – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Inwestycja będzie sfinansowana z budżetu państwa, ale przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotychczas, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, zostały już wykonane remonty dwóch innych dworców w okolicach Siedlec.

– Dworzec kolejowy w Siedlcach stanowi jeden z czterech obiektów objętych programem inwestycyjnym PKP S.A. na linii kolejowej Warszawa Zachodnia – Terespol. Pierwszym z budynków zmodernizowanych w ramach tego unijnego projektu był dworzec w Mrozach, oddany do użytku trzy miesiące temu. Inwestycje realizowane przez PKP S.A. przyczyniają się nie tylko do poprawy estetyki dworców kolejowych w całej Polsce, ale przede wszystkim do podniesienia jakości usług na kolei. Jestem przekonany, że już niebawem skorzystają na tym również mieszkańcy Siedlec – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wizualizacja dworca PKP w Siedlcach po remoncie od strony frontowej

i

Autor: Pas Projekt sp. z o.o. Wizualizacja dworca PKP w Siedlcach po remoncie od strony frontowej

– Program Inwestycji Dworcowych to największy program modernizacji dworców kolejowych w naszej historii. Dzięki niemu rząd przeznaczy do 2023 roku prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców. W ramach tego programu na Mazowszu zmodernizowaliśmy m.in. dworce w Pruszkowie oraz w grudniu ubiegłego roku dworzec w Mrozach. Teraz kolej na modernizację dworca w Siedlcach, dzięki której pasażerowie otrzymają obiekt spełniający ich oczekiwania oraz w pełni dostosowany do standardów obsługi podróżnych – dodaje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Modernizacja dworca zapewni mieszkańcom Siedlec i podróżnym korzystającym z dworca jeszcze jedno udogodnienie: budynek zostanie dostosowany do obsługi wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne i pojawią się nowe usprawnienia, takie jak ścieżki prowadzące i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowana zostanie też winda. Przywrócona będzie oryginalna szerokość korytarzy, a schody zostaną poszerzone, co wpłynie na polepszenie warunków komunikacji wewnątrz budynku.

Wizualizacja wyremontowanego dworca głównego PKP w Siedlcach - widok od strony peronów

i

Autor: Pas Projekt sp. z o.o. Wizualizacja wyremontowanego dworca głównego PKP w Siedlcach - widok od strony peronów

Dzięki zaangażowaniu Funduszy Europejskich i środków z budżetu państwa inwestujemy w nowoczesną, komfortową i bezpieczną kolej. Bardzo ważnym elementem tych zmian jest modernizacja dworców. Dworzec w Siedlcach to kolejny obiekt na kolejowej mapie Mazowsza, który poza zmianą wyglądu zyska przyjazne i funkcjonalne wnętrze. Dzięki modernizacji, będzie dostępny i w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów – podkreśla Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ogłoszony niedawno przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji, będzie trwał do 27 kwietnia. Rozpoczęcie prac modernizacyjnych w obrębie siedleckiego dworca jest planowane w połowie tego roku, a ich zakończenie – na drugą połowę roku 2022.

Źródło: inf. pras. PKP S.A.

Jak zmienił się wygląd kościoła garnizonowego w Siedlcach 100 lat temu?

Jak dobrze znasz miasta województwa śląskiego? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Które z miast w woj. śląskim ma największą powierzchnię?