„Kierunek Grodzisko!” – III Festyn Archeologiczny w Mrozach

i

Autor: fot. Monika Półbratek

„Kierunek Grodzisko!” – III Festyn Archeologiczny w Mrozach [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2022-10-09 9:03

Promowali lokalne atrakcje turystyczne oraz uczyli o historii i kulturze dawnej Polski. Już po raz trzeci w powiecie mińskim odbył się Festyn Archeologiczny Gminy Mrozy „Kierunek Grodzisko!”. W tym roku pogoda dopisała, a wydarzenie przyciągnęło na plac przy tramwaju konnym w Mrozach tłumy zwiedzających. Przy stoiskach rzemieślniczych słowiańskiej wioski mogli oni bezpłatnie brać udział w różnego rodzaju warsztatach i pokazach, a także posłuchać koncertów. Zobaczcie nasze zdjęcia i film!

POSŁUCHAJ relacji z imprezy III Festyn Archeologiczny Gminy Mrozy "Kierunek Grodzisko":

– Idea stworzenia Festynu Archeologicznego w Mrozach pojawiła się już cztery lata temu, a nawet dużo wcześniej były już pewne plany ku temu, żeby zacząć propagować historię tego regionu w nawiązaniu do grodziska średniowiecznego, które znajduje się w okolicznej wsi Grodzisk, zaledwie 3 km na Wschód od Mrozów. Znajdują się tam relikwie grodziska z X wieku, gdzie jako gmina powoli kreujemy plany stworzenia tam atrakcji historycznej w postaci rekonstrukcji zabudowań z okresu X i XI wieku. Stąd właśnie idea stworzenia tego Festynu. Dzięki rzeszy rekonstruktorów, którzy pokazują tu aspekty życia codziennego w średniowieczu, odwiedzający nas ludzie mogą się trochę dowiedzieć, a nawet dotknąć, posmakować i polizać czy w inne sposoby doświadczyć tej historii na żywo – mówi Daniel Marciniak, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

Festyn Archeologiczny gminy Mrozy trwa od czwartku 6 października do niedzieli 9 października. W ciągu pierwszych dwóch dni była to jednak zamknięta impreza, przygotowana z myślą o uczniach lokalnych szkół i przedszkoli. Członkowie grup rekonstrukcyjnych z całej Polski i instruktorzy oprowadzali dzieci i młodzież po stoiskach, opowiadając im o tym, jak wyglądało życie w średniowieczu. W sobotę i niedzielę impreza jest otwarta dla wszystkich chętnych. Można tam korzystać bezpłatnie z warsztatów rękodzielniczych, np. tkackich, tworzenia biżuterii z gliny, pisania piórem, a także warsztatów archeologicznych. Można również oglądać rozmaite pokazy i posłuchać występów polskich i zagranicznych zespołów, grających muzykę średniowieczną. Usłyszycie ją także w naszej relacji audio i na naszym filmie (jeżeli coś się nie wyświetla lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć film na komputerze).

"Kierunek Grodzisko!" - Festyn Archeologiczny w Mrozach

– Festyn to taka forma popularyzacji historii, gdzie spotykamy się po to, żeby opowiadać o miejscach w najbliższej okolicy, w których działy się rzeczy istotne bądź też zostały one przebadane przez archeologów. I tak też jest tutaj w Mrozach, gdzie nieopodal znajduje się Grodzisko. Wiemy że są to tereny mazowieckie, na które następowała ekspansja państwa, w którym dzisiaj żyjemy, najpierw Państwa Mieszków, później Państwa Bolesława Chrobrego, czyli już Polski jako takiej. I w takiej formie otwartej nauki, trochę spektaklu historycznego, staramy się pokazać, jak ci ludzie mogli wyglądać, w jaki sposób żyli, co jedli, jak się zachowywali i jakie były obyczaje oraz tradycje tej kultury, z której się bezpośrednio wywodzimy – wyjaśnia Michał Ostrowski, zawodowy popularyzator historii ze specjalizacją wczesne średniowiecze.

Organizatorzy wydarzenia dbają o to, by impreza z biegiem lat rozwijała się. Do wzięcia w niej udziału zaprosili w tym roku nie tylko Gminne Centrum Kultury w Mrozach, ale także Muzeum Ziemi Mińskiej, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Nadleśnictwo Mińsk Mazowiecki i żołnierzy z 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej 18. Batalionu Dowodzenia w Siedlcach.

Sonda
jak dobrze znasz polską historię?