Listy do dorosłych: „Wysłuchajcie nas!” – apeluje młodzież z siedleckiej Królówki

i

Autor: fot. CKU w Siedlcach

Apel młodzieży do dorosłych

Listy do dorosłych: „Wysłuchajcie nas!” – apeluje młodzież z siedleckiej Królówki [FOTO]

2023-04-17 7:11

Kampania profilaktyczna „Widzę – Rozmawiam – Reaguję” rozwija się. W jej ramach po raz pierwszy odbyły się w tym roku dwie debaty z udziałem młodzieży, policji, władz miasta, nauczycieli i specjalistów, a przedstawiciele różnych siedleckich szkół postanowili napisać otwarte listy do dorosłych. Autorami piątego listu są uczniowie „Królówki”, czyli II LO w Siedlcach. Apelują o to, by dorośli chcieli ich wysłuchać i by szukali z nimi porozumienia.

POSŁUCHAJ więcej o debatach młodzieży i dorosłych w ramach kampanii Widzę-Rozmawiam-Reaguję (odtwórz na komputerze):

Piąty list do dorosłych, który powstał po debacie o bezpieczeństwie w ramach kampanii profilaktycznej „Widzę – Rozmawiam – Reaguję”, napisała młodzież z II LO w Siedlcach. Podczas debaty w Urzędzie Miasta II Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach reprezentowali: Julia Jodkowska, Michalina Łopuszyńska, Krzysztof Popiołek, Maciej Troć i Maciej Krzewniak, a ich opiekunką była Alicja Pawluk – informuje Edyta Biarda, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach i jedna z organizatorek kampanii.

Oto list do dorosłych od uczniów siedleckiej „Królówki”:

Drodzy Dorośli,

My, młodzi, piszemy do Was, aby zwrócić uwagę na poważny problem w relacjach między pokoleniami. Wydaje się, że jest to problem odwieczny. Być może, co nie znaczy, że możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Dzisiejsze młode pokolenie naprawdę mocno odczuwa trudności w komunikacji z dorosłymi, a może nawet w ogóle jej brak. Nie jest to jakikolwiek atak w Waszą stronę, a jedynie nasze odczucia, którymi chcemy się podzielić.

Zdajemy sobie sprawę, że macie swoje dorosłe problemy – długa, wyczerpująca praca, konieczność sprostania wymaganiom społecznym dobrego rodzica, nauczyciela, obowiązki dnia codziennego, wychowywanie dzieci i młodzieży. Zobaczcie, że naprawdę rozumiemy Was, darzymy za to ogromnym szacunkiem, czujemy wdzięczność… Zrozumcie jednak także nas.

Obecna rzeczywistość jest zupełnie inna od tej, w której się wychowywaliście, dorastaliście. Świat stawia przed nami zupełnie inne zadania, dlatego próby porównywania tych okresów nie mają sensu, a jednak i tak bardzo często to robicie. Wydawać by się mogło, że w świecie, gdzie młodzi mają wszystko, a rodzice nieba chcą im przychylić idealności, nie mamy problemów. Mamy je, lecz… boimy się z nimi przychodzić.

Czy ten strach jest zasadny? Bardzo często tak. To lęk przed oceną, krzywym spojrzeniem, czy ignorowaniem problemu. Dyskusja szybko zamienia się w kłótnię. Zbyt często słyszymy NIE PYSKUJ!, CO TY WIESZ O ŻYCIU? BĘDZIESZ ZARABIAŁ/A, TO BĘDZIESZ O SOBIE DECYDOWAŁ/A! JESTEŚ NA MOIM UTRZYMANIU! To zamyka nas na rozmowę. Emocje zawsze biorą wtedy górę. Czujemy, że nasze zdanie nie ma dla Was znaczenia, że nie chcecie wiedzieć, co myślimy. Czasami wyśmiewacie naszą niewiedzę, naiwność, marzenia. Nie pomagacie… Naprawdę, od dorosłych zależy dużo. Wydaje nam się, że komunikacja, otwartość na nasze spojrzenie na świat jest kluczem do porozumienia. Nie chcemy, by było za późno. Rozwiązujmy problemy, nie pogłębiajmy.

Mając to wszystko na uwadze, apelujemy o przynajmniej próbę wysłuchania nas w sposób wyrozumiały oraz o traktowanie jak godnych partnerów, których głos ma znaczenie w dyskusji. W końcu Wy też byliście młodzi i popełnialiście błędy.

Bądźmy przede wszystkim przyjaciółmi!

Młodzież II LO w Siedlcach

Sonda
Czy młodzież zachowuje się gorzej niż kiedyś?