Banknoty

i

Autor: Pixabay, Archiwum prywatne

z miasta

Mieszkaniec Siedlec został zmanipulowany przez oszustów, z jego konta zniknęło prawie 180 tysięcy!

2025-05-15 6:34

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, ofiarą przestępczego procederu padł 85-letni mieszkaniec miasta.

Mechanizm działania oszusta oparty był na manipulacji i wykorzystaniu zaufania osoby starszej. Wszystko zaczęło się od otrzymania przez pokrzywdzonego wiadomości SMS z linkiem prowadzącym rzekomo do strony banku. Senior kliknął w przesłany link i został przekierowany na fałszywą stronę internetową, gdzie poproszono go o dokonanie opłaty w wysokości 993 zł, ale nie pamięta za co była to opłata.

- Po wykonaniu przelewu, mężczyzna zaczął otrzymywać liczne telefony z różnych numerów. W jednej z rozmów odezwał się mężczyzna podający się za analityka finansowego. Przekonywał on seniora, że konieczna jest konfiguracja konta bankowego i szczegółowo instruował go, co ma klikać na swoim telefonie. Podczas tych czynności na urządzeniu pokrzywdzonego pojawiła się aplikacja umożliwiająca zdalny dostęp do pulpitu. Sprawca, korzystając z tego narzędzia, uzyskał dostęp do bankowości internetowej seniora – informuje kom. Ewelina Radomyska z KMP w Siedlcach.

W efekcie tych działań z konta 85-latka wykonano trzy przelewy na konta nieznanych mu osób – w kwotach 50 tys., 63 tys. oraz 64 tys. zł. Pokrzywdzony dopiero po kilku dniach zorientował się, że padł ofiarą oszustwa i poinformował o zdarzeniu swojego syna. Wspólnie udali się do banku, gdzie konto zostało zablokowane, jednak utraconych środków nie udało się odzyskać.

Policja przypomina!

  • Nigdy nie klikaj w podejrzane linki z wiadomości SMS lub e-maili – banki nie wysyłają tego typu próśb.
  • Nie instaluj oprogramowania do zdalnej obsługi pulpitu na polecenie obcych osób. Tego typu aplikacje pozwalają przestępcom przejąć pełną kontrolę nad Twoim urządzeniem.
  • Nie podawaj danych do logowania ani kodów autoryzacyjnych osobom podającym się za pracowników banku.
  • Zawsze weryfikuj tożsamość osoby, z którą rozmawiasz – rozłącz się i samodzielnie zadzwoń do instytucji.
  • Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z bliską osobą lub udaj się do placówki bankowej.

Oszustwa metodą „na analityka finansowego” czy „na pracownika banku” są coraz częstsze. Przestępcy wykorzystują zaawansowane techniki socjotechniczne, by zdobyć zaufanie ofiary i wyłudzić pieniądze.

Jak dobrze znasz Siedlce? - Test wiedzy o Siedlcach
Pytanie 1 z 11
Kto jest prezydentem Siedlec?
Prezydent