Nad projektem Czas na młodzież rozpoczęła niedawno pracę kolejna grupa wolontariuszy z terenu działania siedleckiej Caritas

i

Autor: Monika Półbratek Nad projektem "Czas na młodzież" rozpoczęła niedawno pracę kolejna grupa wolontariuszy z terenu działania siedleckiej Caritas

Mimo pandemii, młodzież z Siedlec i regionu prężnie działa społecznie! [WIDEO, AUDIO]

2020-08-11 10:19

Chcą uczyć pierwszej pomocy, pomagać niepełnosprawnym, promować ekologię – mimo problemów, jakich przysporzyła im pandemia, młodzież z miasta i okolic aktywnie włącza się w działania społeczne. Pracuje w ramach ogólnopolskiego projektu „Czas na młodzież”, którego Caritas Diecezji Siedleckiej podjęła się w zeszłym roku jako pierwsza w Polsce. Ostatnio kolejny cykl szkoleń rozpoczęła nowa grupa wolontariuszy.

W ramach projektu wolontariusze Caritas w wieku od 15 do 29 lat biorą udział w dwóch rodzajach warsztatów. Rozwijają swoje kompetencje społeczne oraz kwalifikacje, przez 10 miesięcy szkoląc się pod okiem swoich trenerów. Następnie nową wiedzę sprawdzają w praktyce, pisząc i realizując w kilkuosobowych grupach własne projekty społeczne. Co więcej, na ich realizację otrzymują granty w wysokości 1600 zł. Poprzez tego rodzaju działania młodzi ludzie rozwijają swoje umiejętności w dziedzinie wolontariatu, a także mogą zdobyć praktyczne umiejętności, które pomogą im na rynku pracy.

– Projekt jest realizowany tylko w kilku diecezjach w całej Polsce, natomiast pierwszą była Caritas Diecezji Siedleckiej, więc dla naszej młodzieży i dla nas była to wielka niewiadoma, jak to będzie. Bardzo się cieszymy, że jest to bardzo duży rozwój. Przede wszystkim rozwój kompetencji wolontariuszy, którzy w Caritas Diecezji Siedleckiej działają (...) Poprzez pisanie projektów społecznych, ta młodzież się rozwija, ta młodzież otwiera oczy, uszy dookoła, dlatego że szukając pomysłu na napisanie projektu społecznego, musi mieć też pojęcie, czego społeczeństwu brakuje lub na co, na jaki problem, chciałaby zwrócić uwagę – mówi Monika Rybaczewska, diecezjalna koordynator do spraw wolontariatu siedleckiej Caritas.

Uczestnicy projektów będą pracować w małych, czteroosobowych grupach. Na razie rozpoczęli wstępne warsztaty szkoleniowe

i

Autor: Monika Półbratek Uczestnicy projektów będą pracować w małych, czteroosobowych grupach. Na razie rozpoczęli wstępne warsztaty szkoleniowe

Pandemia koronawirusa stanowi w realizacji projektów sporą przeszkodę, ale wolontariusze potrafili dać sobie z nią radę, a nawet... obrócić tę sytuację na swoją korzyść!

– Z mojej perspektywy mogę powiedzieć, że COVID-19 nam bardzo pomógł. Dlatego że stanęliśmy przed wyzwaniem również jako Caritas Polska, przeniesienia części naszych aktywności na platformy internetowe (…) I to, co nam COVID zrobił, to to, że teraz młodzież ma też bardzo łatwy kontakt z innymi młodymi ludźmi, którzy realizują np. podobne przedsięwzięcia w innych częściach Polski. Czego wcześniej tak naprawdę nie było, bo raczej młodzież wtedy realizowała je w oparciu o swoje diecezje, o środowiska, które już znają, i nie bardzo miała okazję sprawdzenia tych swoich pomysłów gdzieś na zewnątrz. A teraz to się zmieniło i widzę, z jak dużą energią to się wiąże – mówi Agnieszka Łuczka-Sękulska, koordynator projektu „Czas na młodzież” w Caritas Polska.

Ulotki i materiały informacyjne powstałe w ramach projektów społecznych realizowanych przez młodzież

i

Autor: Monika Półbratek Ulotki i materiały informacyjne powstałe w ramach projektów społecznych realizowanych przez młodzież

W całym kraju w zaangażowało się w niego 1000 wolontariuszy, którzy pracują lub będą pracować przeważnie w małych, czteroosobowych grupach. W zamierzeniu ma zatem powstać 250 projektów. Na terenie Caritas Diecezji Siedleckiej realizowanych jest już ponad 20 projektów. W mieście i jego najbliższej okolicy te z nich, które wkraczają już w fazę realizacji, dotyczą propagowania w społeczeństwie nauki pierwszej pomocy i zwrócenia uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych. Młodzież chce tego dokonać poprzez tworzenie szkoleniowych filmów. W regionie powstały także projekty związane z ekologią, np. dotyczące ekologicznych sposobów dbania o włosy, czy też związane z nauką renowacji starych przedmiotów, by podarować im nowe życie.

Ostatnio szkolenie w Siedlcach rozpoczęły kolejne grupy młodzieży z miasta i regionu, które chcą pracować nad nowymi projektami.

– Na „Czas na młodzież” zapisałem się dlatego, że widzę tutaj wiele możliwości pomocy ludziom, wiele fajnych projektów, które my, młodzi, możemy zorganizować (…) 1600 zł to jest naprawdę fajna kwota, żeby coś podziałać w naszym pięknym mieście, tak że myślę, że to jest świetny pomysł, żeby się zrealizować – mówi Hubert Piątek, wolontariusz, który niedawno rozpoczął warsztaty z kompetencji społecznych.

Więcej na temat już trwających projektów i tych, które dopiero są w planach, usłyszycie w załączonej relacji dźwiękowej i zobaczycie na naszym filmie.

Posłuchaj o szczegółach projektu Caritas "Czas na młodzież" i o tym, jakie projekty społeczne realizuje w jego ramach młodzież z regionu:
Projekt Caritas "Czas na młodzież" w Siedlcach

Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!

Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?