Realizacja projektu profilaktycznego, dotyczącego bezpieczeństwa w sieci, rozpoczęła się jeszcze w lutym, z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. W jego promocję w Polsce angażują się Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach chętnie włączyła się w te działania. W kwietniu dokonała ich podsumowania.
– To projekt, którego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą Internet i nowe technologie. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu – wyjaśnia Ewa Jastrzębska-Pypowska, nauczyciel z ZSP nr 1 w Siedlcach.
W działania edukacyjno-informacyjne chętnie zaangażowali się nauczyciele, uczniowie, a nawet rodzice. Zaczęło się od Gali Bezpiecznego Internetu, zorganizowanej 7 lutego. Młodzież wzięła też udział w specjalnych lekcjach online, a nauczyciele w webinarach. Powstała także gazetka szkolna poświęcona tematyce zagrożeń w cyberprzestrzeni. Następnie uczniowie przekazali rodzicom list od Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, z raportem dotyczącym ilości czasu spędzanego w Internecie przez młode osoby i informacją, że dorośli powinni interesować się tym, co młodzi ludzie tam robią. Uczniowie stworzyli również plakaty o zagrożeniach czyhających w sieci oraz film profilaktyczny:
– Wykonałam plakat oraz film. Na plakacie zawarłam pięć głównych informacji o tym jak chronić się przed niebezpieczeństwami w sieci: żeby korzystać z mocnych haseł i z zaufanych sieci, stosować oprogramowania antywirusowe, nie otwierać podejrzanych maili oraz nie podawać swoich danych osobowych nieznanym osobom ani w żadnych serwisach internetowych. Jeśli chodzi o film, to nosi on tytuł „Fałszywy przyjaciel” i ma na celu przekazanie tego, by mieć ograniczone zaufanie do nowo poznanych osób w Internecie. Nie było to dla mnie trudne zadanie. Moja praca jest skierowana do młodych osób, ale też do dorosłych, gdyż oni też powinni pamiętać o zachowywaniu ostrożności w Internecie – opowiada Kalina Wolska, uczennica z klasy I b.
Jak powszechnie wiadomo, choć Internet daje wiele radości i może służyć do zdobywania wiedzy, niesie też ze sobą wiele zagrożeń. Przed niektórymi z nich nauczyciele i młodzież z siedleckiego „Elektryka” starają się przestrzegać osoby, które codziennie spędzają w sieci bardzo dużo czasu. Niestety, nie tylko młodzież, ale też ludzie dorośli rzadko kontrolują to, ile godzin dziennie poświęcają na tego rodzaju aktywność:
– Wszyscy wiemy, że Internet może być pożyteczny lub szkodliwy. W wirtualnym świecie spędzamy coraz więcej czasu. Z wywiadu, który ostatnio przeprowadziłam z nastoletnią uczennicą, wynika, że tygodniowo jest to ok. 40 godzin, czyli bardzo dużo. Te informacje możemy sobie sprawdzić w ustawieniach naszego telefonu – ile godzin i gdzie dokładnie ten czas spędzamy. Tego jednego dnia ta dziewczyna odebrała 460 powiadomień dźwiękowych z różnych komunikatorów. Można z tego wyciągnąć wnioski, że połowę naszego dziennego czasu spędzamy w świecie realnym, a połowę w wirtualnym. Tam zaś czekają na nas takie same zagrożenia jak w świecie rzeczywistym i musimy się z nimi zapoznać, zobaczyć na czym polegają i jak im przeciwdziałać – mówi Ewa Jastrzębska-Pypowska.
W ramach projektu dyrektor szkoły Jerzy Kopański przeprowadził wśród nauczycieli badanie diagnostyczne, mające na celu sprawdzenie ich wiedzy i umiejętności w zakresie zagrożeń w cyberprzestrzeni. W szkole odbyło się także spotkanie z policją, zorganizowane przez pedagog Ewę Wojciechowską, a poświęcone bezpieczeństwu w sieci i zagrożeniom związanym z agresją, hejtem oraz cyberprzemocą. Wzięli w nim udział podkom. Ewelina Radomyska i sierż. sztab. Krzysztof Szczygielski z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, którzy przedstawili młodym ludziom przykłady różnych tego rodzaju zdarzeń, do których doszło w powiecie siedleckim. Jak wyglądało spotkanie, można zobaczyć na załączonych poniżej zdjęciach.
Po wszystkich przeprowadzonych w ostatnich miesiącach działaniach, młodzież z „Elektryka” jest więc świadoma tego, że Internet niesie ze sobą wiele zagrożeń:
– Po spotkaniu z policjantami na temat cyberbezpieczeństwa i tego, co może na nas czyhać w Internecie, wysunęłyśmy wnioski, które są następujące: przede wszystkim nigdy nie ufajmy ludziom, którzy są po drugiej stronie Internetu. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto to jest i za kogo się ta osoba podaje. Możemy tam zastać każdego – podkreśla Beata Sadowska, jedna z uczennic szkoły. Według niej od najmłodszych lat dzieci powinny być uświadamiane o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą je spotkać w Internecie, więc tego rodzaju projekty i działania są w szkołach bardzo potrzebne.
– Moim zdaniem nie powinniśmy też wchodzić w linki, których nie jesteśmy pewni. Musimy także pamiętać o tym, że oszuści internetowi mają coraz nowsze sposoby na wyłudzenie od nas pieniędzy – dodaje Beata Bryńczak, inna uczennica „Elektryka”. Akcentuje także, że nikt nie powinien nadmiernie przejmować się negatywnym odbiorem swojej osoby w sieci: – Czasami bierzemy słowa, komentarze innych ludzi za bardzo do siebie. Uważam że powinniśmy podchodzić do tego z dystansem, gdyż żadna normalna osoba nie będzie chciała nas skrzywdzić jakimś słowem, zazwyczaj hejtują nas osoby, które są zazdrosne.
Ponieważ w przeprowadzane w szkole akcje związane z bezpieczeństwem w Internecie, włączyli się nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także rodzice, szacunkowo społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach dotarła ze swoim przekazem do ok. 4000 odbiorców. Więcej o wszystkich wspomnianych działaniach można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym.