Pomysł na stworzenie otwartych listów młodzieży do dorosłych w ramach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję” pojawił się w roku ubiegłym. W tegorocznej edycji kampanii listy będą nosić zbiorczy tytuł „Młodzież o poczuciu własnej wartości w liście do…”. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach w debacie reprezentowali: Klaudia Antoniak, Nikola Chaciak, Kamila Osipowicz, Emilia Posiadała. Ich opiekunką była Justyna Krysiak. Uczniowie „Rolnika” są uczniami pierwszego tegorocznego listu.
„Drodzy Dorośli,
My – młodzi ludzie – budujemy poczucie własnej wartości przede wszystkim na podstawie opinii innych, tego, co publikowane jest w mediach społecznościowych oraz na podstawie osiągniętych wyników w nauce. Na ostatnim miejscu w tej swoistej hierarchii jest nasze zdanie o nas samych i naszej wartości.
Na każdym kroku staramy się przypodobać innym, zwłaszcza rówieśnikom. Nierzadko tracimy przy tym własną tożsamość. Robimy to jednak, by zwiększyć swoją popularność wśród znajomych. W dzisiejszych czasach odmienność i oryginalność jest duszona w zarodku przez komentarze i opinie, zamieszczane głównie w Internecie, na temat np. stylu ubierania się czy własnych poglądów. W pewnym sensie poczucie naszej wartości jest zależne od opinii, które nie zawsze są pozytywne. Nikt jednak nie zwraca uwagi, przez co przechodzi młody człowiek. Gdy zaczyna się gubić lub postępuje inaczej niż oczekują tego znajomi, jest hejtowany i wyrzucany na margines, a jego wartość i popularność gwałtownie maleją.
Drodzy Dorośli, nie zostawiajcie nas wtedy samych z naszymi problemami. Odrzucenie przez grupę rówieśniczą jest już wystarczająco trudnym doświadczeniem. Rozmawiajcie z nami! Wiemy, że może nie być to łatwe. Zniechęcony nastolatek nie jest przecież idealnym partnerem do dyskusji. Nie pozwólcie nam jednak uwierzyć, że jesteśmy gorsi od innych tylko dlatego, że nie zawsze podążamy ślepo za resztą czy odważyliśmy się mieć inne zdanie niż większość. Wspierajcie nas wtedy i po prostu przy nas bądźcie!
Nie tylko rówieśnicy mają wpływ na nasza samoocenę. Poczucie wartości jest także zależne od tego jak Wy – dorośli – się do nas odnosicie. Wiemy, że nie zawsze zachowujemy się, jak chcielibyście. Nie daje Wam to jednak prawa do ciągłej krytyki. Mamy prawo do poszanowania naszej godności. Tak samo jak Wy pragniemy, by traktować nas z szacunkiem. Oczywiście macie prawo zwrócić nam uwagę, gdy coś zrobimy nie tak. Nie chcemy być jednak ośmieszani czy poniżani. Wszystkie uszczypliwe komentarze działają bardzo negatywnie na nasze postrzeganie siebie. Uczymy się przecież od Was i to, jak traktujecie nas, przekłada się na sposób, w jaki my odnosimy się do innych, a w konsekwencji jak przez nich jesteśmy postrzegani.
Drodzy Dorośli, pamiętajcie, że mamy prawo popełniać błędy. Jesteśmy młodzi i dopiero uczymy się życia. Pozwólcie nam na to! Nie wyręczajcie nas w robieniu rzeczy, z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Stawiajcie nam wymagania! Jeżeli będziecie wszystko robić za nas, będziemy żyć w przeświadczeniu, że sami sobie z niczym nie damy rady. Wychowacie nas na ludzi niepewnych siebie, o niskim poczuciu wartości. Pozwólcie nam na samodzielność! Jeżeli coś nam nie wyjdzie od razu, to chociaż zdobędziemy cenne doświadczenie. Pamiętajcie, że to trudy kształtują charakter.
Drodzy Dorośli, jeżeli chcecie pomóc nam w budowaniu poczucia własnej wartości, to nie porównujcie nas z innymi. Rywalizacja, owszem może działać motywująco, ale nie wtedy, gdy ciągle słyszymy, że ktoś jest od nas lepszy. Jeżeli mamy ochotę pochwalić się sukcesami szkolnym, to cieszcie się razem z nami, a nie pytajcie jak wypadli inni czy był ktoś, kto okazał się lepszy. Takimi wypowiedziami niszczycie tylko całą naszą radość, odbieracie satysfakcję. To my powinniśmy być dla Was najważniejsi, a nie nasi koledzy i ich wyniki.
Drodzy Dorośli, nasza samoocena jest uzależniona przede wszystkim od czynników zewnętrznych, głównie od tego, jak postrzegają nas inni. Dołóżcie zatem wszelkich starań, aby środowisko, w którym wzrastamy, czyli nas dom rodzinny, uczyniło z nas ludzi silnych i pewnych swojej wartości”.
Klaudia Antoniak, Nikola Chaciak, Kamila Osipowicz, Emilia Posiadała
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Siedlcach
Organizatorami realizowanej w Siedlcach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” są: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce, a patronat medialny – Radio ESKA.