Najnowsze zmiany w przepisach dla kierowców i pieszych. Warto je poznać! [AUDIO]

2021-06-01 10:16

Od dziś (1 czerwca) wchodzą w życie zmienione przepisy ruchu drogowego. Policjanci siedleckiej drogówki zapowiadają, że w najbliższym czasie będą weryfikować, czy kierowcy i piesi stosują się do nowych wytycznych. Zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych i koniec z tzw. „jazdą na zderzaku” – to niektóre z obowiązujących obecnie zasad.

Więcej praw, ale i obowiązków dla pieszych

Po zmianach w ustawie o ruchu drogowym piesi zyskują pewne przywileje. Będą też jednak musieli stosować się do nowego zakazu. Jak było wspomniane na wstępie, nie można już korzystać z telefonów komórkowych, przechodząc przez jezdnię na pasach.

Zmiana wymaga od pieszych zaprzestania korzystania z telefonów komórkowych w trakcie przekraczania jezdni po przejściu. Nie będzie można już korzystać z telefonu, trzymając urządzenie w ręku. Będzie to sprzyjało zwróceniu uwagi i dostosowaniu swojego zachowania do warunków panujących na drodze – informuje podinsp. Krzysztof Skup, pełniący obowiązki naczelnika ruchu drogowego siedleckiej komendy. Jak dodaje, po zmianie przepisów, bardziej uważne będą musiały być jednak nie tylko osoby poruszające się pieszo, ale także kierowcy: – Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zmuszony zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić nikogo na niebezpieczeństwo, a także ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Nie tylko będącemu na przejściu, ale również wchodzącemu na przejście. Jest to istotna zmiana, bo kierujący będzie zmuszony do obserwacji także okolicy pasów, a nie samego obszaru przejścia dla pieszych.

Koniec z szybszą jazdą nocą w obszarze zabudowanym i z tzw. „jazdą na zderzaku”

Inne zmiany dotyczą już konkretnie kierowców. Chodzi tu przede wszystkim o zachowywanie odpowiednich odległości pomiędzy pojazdami i o zmianę limitów prędkości. Jazda nocą musi być teraz wolniejsza. Jeżeli zaś kierowca przemieszcza się autostradą lub drogą szybkiego ruchu, to ma obowiązek zachowywać przepisową odległość od innych pojazdów.

Od 1 czerwca 2021 roku będziemy poruszali się na obszarze zabudowanym z prędkością dopuszczalną do 50 km/h. I nie będziemy już mogli – tak jak to było dotychczas – w granicach od godz. 23.00 do 5.00 poruszać się z prędkością do 60 km/h. Jest to istotna różnica. Kolejna sprawa, to kolokwialnie określana przez kierowców „jazda na zderzaku”. Na autostradach i drogach ekspresowych będzie obowiązywało zachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego. Co to oznacza, można zdefiniować w sposób najprostszy na przykładzie: jeżeli poruszamy się z prędkością 100 km/h, to odległość między nami a poprzedzającym pojazdem nie będzie mogła być mniejsza niż połowa prędkości, z którą się poruszamy, wyrażona w kilometrach na godzinę – czyli 50 metrów – wyjaśnia Krzysztof Skup.

Już nie każdy i nie wszędzie może jeździć hulajnogą elektryczną

Niedawno, od 20 maja, zaczęły obowiązywać także nowe przepisy, dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi i innymi małymi pojazdami użytku osobistego. Wcześniej stan prawny tego rodzaju urządzeń i wehikułów był nienormowany. Każdy mógł z nich korzystać, a w dodatku użytkownicy hulajnóg byli traktowani jako piesi. W związku z tym jeździli po chodnikach, często przeszkadzając osobom faktycznie poruszającym się pieszo. Teraz wygląda to już inaczej. Ponieważ jednak przepisy te obowiązują od niedawna, warto o nich przypomnieć.

Jeżeli chodzi o hulajnogi elektryczne, to warunki korzystania zawierają tu pewne obostrzenia. Taką hulajnogą będzie mogła się poruszać po drodze publicznej osoba powyżej 10 lat. Będąc w wieku między 10 a 18 lat będzie musiała mieć kartę rowerową lub prawo jazdy technicznych kategorii, czyli co najmniej AM, A1 bądź B1. Powyżej 18. roku życia przemieszczać się takim pojazdem można bez uprawnień. Obowiązuje też zakaz poruszania się nim dziecka do 10 lat po drodze, z wyjątkiem strefy zamieszania, gdzie może to robić wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Korzystanie z drogi dla użytkownika hulajnogi elektrycznej jest możliwe wyłącznie na drodze lub pasie ruchu dla rowerów. W przypadku braku takich elementów infrastruktury, można poruszać się po jezdni, gdy ruch na niej odbywa się z prędkością do 30 km/h, bądź też na chodniku lub drodze dla pieszych, jeżeli prędkość pojazdów na drodze jest wyższa. Tam szybkość musi być jednak dostosowana do ruchu pieszego. Prędkość dopuszczalna takiego pojazdu jest ograniczona do 20 km/h – przypomina p.o. naczelnika siedleckiej drogówki.

Warto dodać, że innych niż hulajnogi małych pojazdów transportu osobistego bądź urządzeń wspomagających ruch (rolek, wrotek, deskorolek itp.) w ogóle nie można obecnie używać na jezdni. Wypożyczane hulajnogi elektryczne można też pozostawiać tylko w miejscach do tego przeznaczonych lub z brzegu chodnika, by nie przeszkadzały kierowcom i pieszym. Chodnik musi być przy tym odpowiednio obszerny – powinien mieć przynajmniej 1,5 metra szerokości.

Wszystkie wprowadzone zmiany w przepisach mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Osobom, które nie będą się stosować do nowych wytycznych, grożą pouczenia i mandaty. Policjanci siedleckiej drogówki apelują o zapoznanie się z nimi dla własnego bezpieczeństwa. Więcej na temat wszystkich wprowadzonych ostatnio zmian można usłyszeć w załączonej poniżej audycji.

POSŁUCHAJ więcej o najnowszych zmianach w przepisach ruchu drogowego:
ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście
Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?