Pamiątkowa tablica została odlana z brązu i ma 2 metry wysokości

i

Autor: Monika Półbratek Pamiątkowa tablica została odlana z brązu i ma 2 metry wysokości

Odsłonięcie w Siedlcach pamiątkowej tablicy na 100-lecie Bitwy Warszawskiej [AUDIO, FOTO]

2020-08-16 15:20

W mieście, z okazji jubileuszu 100-lecia „Cudu nad Wisłą”, została odsłonięta pamiątkowa tablica. Odlana z brązu i wysoka na 2 metry, ukazuje m.in. wojsko polskie, spychające w otchłań bolszewików. Zdaniem Siedlczan, to bardzo ważne, by upamiętniać tak istotne historyczne wydarzenia jak Bitwa Warszawska.

Posłuchaj, co myślą siedlczanie o nowej tablicy pamiątkowej, upamiętniającej 100-lecie Cudu nad Wisłą?

– powiedzieli Esce mieszkańcy Siedlec, którzy uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy.

Siedleckie obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się dziś, 16 sierpnia o godz. 12.00 w siedleckiej katedrze. Następnie uczestnicy wydarzenia w towarzystwie Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojska Polskiego przeszli w pochodzie na miejsce odsłonięcia tablicy. Oprócz okolicznościowych przemówień, w programie znalazły się także apel pamięci i salwa honorowa. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Generał Jarosław Gromadziński, senator Waldemar Kraska, Janina Ewa Orzełowska z zarządu Mazowsza, Wojciech Kudelski, były prezydent Siedlec i przedstawiciele władz miasta.

Tablicę stworzono z inicjatywy Społecznego Komitetu Upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, złożonego z siedleckich przedsiębiorców, z Konstantym Strusem na czele. Członkami Komitetu są także: Wschodnia Izba Gospodarcza, Siedleckie Towarzystwo Biznesowe, Siedlecka Rada Biznesu oraz ks. Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

– Wiele słów padło, od paru dni, o Bitwie Warszawskiej, o „Cudzie nad Wisłą” i pozwólcie, że jako żołnierz, w takich prostych, żołnierskich słowach, chcę powiedzieć: „Dziękuję”. Dziękuję Komitetowi za upamiętnienie tego wysiłku żołnierskiego, właśnie poprzez tę tablicę, że my wciąż pamiętamy o wielkich bohaterach tego czynu – powiedział podczas uroczystości gen. 18. Dywizji Zmechanizowanej, Jarosław Gromadziński.

– Pragnę podziękować Komitetowi za to, że właśnie w Siedlcach upamiętniliście ten piękny, zbrojny czyn; że Siedlce pamiętają o tych niezłomnych ludziach, którzy potrafili stawić czoła przeważającym siłom bolszewików, którzy rzeczywiście myśleli, że ta walka, ta bitwa, określana potem „Cudem nad Wisłą”, będzie dla nich tylko kolejnym etapem, żeby pójść dalej. Szanowni Państwo, myślę, że Siedlce są doskonałym miejscem, abyśmy ciągle przypominali sobie o tym, także dlatego że mamy wspaniałą jednostkę wojskową – dodał senator Waldemar Kraska.

W imieniu władz miasta, za ufundowanie tablicy podziękował lokalnym przedsiębiorcom Robert Szczepanik, wiceprezydent Siedlec. W imieniu Rady Miasta Siedlce podziękowania wygłosił jej wiceprzewodniczący, Macej Nowak.

– Każda taka uroczystość, każde takie upamiętnienie, jest godne naśladowania i z całego serca wszystkim przedsiębiorcom, którzy przyczynili się do ufundowania tej tablicy, bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Władze miasta zawsze są otwarte do współpracy, w celu upamiętnienia kontynuowania tradycji m.in. żołnierzy 1920 roku – powiedział wiceprezydent.

Pomysłodawca tablicy, Konstanty Strus, za to, że jego pomysł mógł się ziścić, wyraził swoją wdzięczność dla wszystkich członków Komitetu, a także wykonawcy tablicy.

– Chciałbym w tym miejscu podziękować również autorowi projektu, który przygotował tę grafikę. Artysta plastyk Andrzej Muszyński z Białegostoku, mój przyjaciel (…) powiedział: „Napisz tekst, a ja zrobię resztę!” i naprawdę, jest to piękne dzieło, które myślę że będzie podziękowaniem, hołdem przedsiębiorców ziemi siedleckiej za „Cud nad Wisłą”. Przedsiębiorcy zawsze są z narodem i gotowi mu służyć, tak jak Wojsko Polskie – podkreślał Konstanty Strus. Wszystkich przemówień możecie posłuchać w zamieszczonym poniżej materiale dźwiękowym. 

Tablica pamiątkowa wisi w bramie budynku dawnego banku przy ul. Wojskowej. W siedzibie banku uczestnicy uroczystości jej odsłonięcia, mogli natomiast oglądać patriotyczną wystawę obrazów pt. „Niepodległa Suwerenna”. 

Posłuchaj przemówień z okazji odsłonięcia nowej pamiątkowej tablicy w Siedlcach:
Święto Wojska Polskiego w Siedlcach
Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!
Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?