Bociany

i

Autor: Joanna Soćko

Ornitolodzy z wizytą u bocianów. Ruszyło obrączkowanie [FOTO]

2022-06-20 10:10

Pozwoli odkrywać tajemnice bocianiego życia. W powiecie siedleckim rozpoczęła się 12. edycja obrączkowania bocianów. Ornitolodzy z Grupy EkoLogicznej chcą oznaczyć pół tysiąca młodych ptaków.

W działania organizowane przez Grupę EkoLogiczną włączają się wolontariusze i uczniowie szkół.

W tym roku, jako pierwsze obrączki dostały trzy młode boćki z gniazda w Strzale. - Obrączki zakładamy wysoko, ornitolodzy mówią, że ta część nogi bociana to goleń, a wysoko dlatego żeby ta obrączka była czytelna z daleka, każda obrączka ma indywidualny numer, poza tym ma też trzy litery PLG – to skrót, który oznacza Polska-Gdańsk, więc jeśli ten bocian zostanie gdzieś na świecie zaobserwowany, to będzie wiadomo, że to jest bocian pochodzący z Polski - tłumaczy dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej.

Bociany

i

Autor: Joanna Soćko

Obrączki dostarczą w przyszłości wielu cennych informacji, np. o tym, gdzie bocian zimował i czy powrócił na wiosnę w to samo miejsce. - W samym obrączkowaniu najważniejsze jest odczytywanie i ponowne stwierdzenie tego bociana, a nie tylko to co my tu robimy czyli zaobrączkowanie, bo samo zaobrączkowanie to dopiero początek, chcemy się dowiadywać o bocianach jak najwięcej, mamy nadzieję, że te obrączki będą służyć dobrze i na bocianach pracować przez najbliższe co najmniej 10, a może nawet 15 lat i dzięki nim uda nam się zgromadzić bardzo dużo ciekawych i cennych informacji - dodaje doktor Kaługa.

Przy okazji obrączkowania młode ptaki są mierzone, ocenia się ich wiek i kondycję.

12. akcja obrączkowania potrwa tydzień. Do tej pory Grupa EkoLogiczna zaobrączkowała już ponad 6,5 tysiąca młodych bocianów.

Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Poniższy znak ostrzega o:
Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]