Usuwanie owadów Siedlce

i

Autor: OSP Kotuń

Osy i szerszenie w natarciu

2020-08-27 9:30

Każdego roku latem Straż Pożarna odnotowuje się wzrost zdarzeń związanych z aktywnością owadów. Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne niejednokrotnie wzywane są do nieuzasadnionych interwencji związanych z usuwaniem gniazd i rojów. Zdarzają się również przypadki nierozważnego usuwania gniazd przez właścicieli posesji. To, w zależności od wielkości gniazda, może być wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy i z czyjej pomocy możemy skorzystać?

Należy pamiętać, że Straż Pożarna usuwa gniazda owadów z miejsc, w których mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych. Wzywanie strażaków do nie agresywnych owadów, może być potraktowane jako wezwanie nieuzasadnione.

Warto jednocześnie pamiętać, że samodzielne usuwanie gniazd os i szerszeni może być bardzo niebezpieczne. Osy i szerszenie chroniąc gniazdo zaatakują każdego w pobliżu. Dlatego lepiej do usuwania zagrożenia wezwać wyspecjalizowaną firmę.  Jak się dowiadujemy gniazda os powinno usuwać się po zmierzchu, gdy wszystkie owady są wewnątrz. Strażacy sugerują aby nie niepokoić owadów do czasu przyjazdu ekipy, która ma je zneutralizować. Często zdarza się tak, że chcąc na własną rękę unieszkodliwić rój, próbujemy używać dymu czy wody albo różnych środków chemicznych. Najczęściej właśnie wtedy owady stają się agresywne i nawet śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka.

Strażacy sugerują aby zawsze wiosną przeglądać szopy, poddasza, altanki i usuwać z nich wszystko co przypomina gniazdo owadów, póki jeszcze jest niewielkie. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą się przedostać do środka warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi.