Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Żółkiewskiego” o poczuciu własnej wartości

i

Autor: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach

Z miasta

Otwarty list siedleckiej młodzieży z „Żółkiewskiego” o poczuciu własnej wartości

2024-04-03 12:08

W ramach realizowanej w Siedlcach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję” odbyła się w marcu debata młodzieży z dziesięciu szkół średnich pt. „Jestem świadomy własnej wartości”. Młodzież, która brała udział w debacie, przygotowuje obecnie otwarte listy o poczuciu własnej wartości, skierowane do dorosłych i rówieśników. Poniżej prezentujemy drugi z nich. Napisali go uczniowie IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach.

POSŁUCHAJ więcej o debacie siedleckiej młodzieży pt. "Jestem świadomy własnej wartości":

Listy pisane w ramach tegorocznej edycji kampanii Widzę-Rozmawiam-Reaguję noszą zbiorczy tytuł „Młodzież o poczuciu własnej wartości w liście do…”. IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach w debacie reprezentowali: Julia Szaniawska, Bartosz Ratyński, Kasper Krystosiak, Izabela Brodzik. Opiekunką gruby była Lidia Kadej.

Drodzy dorośli, rodzice, nauczyciele!

W dniu 13 marca 2024 r. my, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach uczestniczyliśmy w debacie młodzieżowej pod hasłem „Jestem świadomy własnej wartości?!”, zorganizowanej w ramach kampanii: „Widzę – rozmawiam – reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”, podczas której wypowiedzieliśmy się na temat poczucia własnej wartości. Każdy z nas przedstawił swoje pasje, zainteresowania.

My, młodzi, piszemy do Was, aby zwrócić uwagę na kwestię jaką jest poczucie własnej wartości młodego człowieka. Podczas debaty wskazaliśmy wiele obszarów, które wpływają na to, jak odnajdujemy się we współczesnym świecie.

Obecna rzeczywistość jest zupełnie inna od tej, w której się wychowywaliście, dorastaliście. Świat stawia przed nami zupełnie inne zadania.

Młodzież potrafi stawiać czoło podstawowym życiowym wyzwaniom. Poczucie własnej wartości jest dla nas przekonaniem, że mamy prawo do szczęścia i powodzenia, że jest się wartościowym bez względu na to kim się jest, jakim się jest, skąd się pochodzi, jaki ma się status materialny i zasługuje na zaspokojenie swoich potrzeb czy pragnień, a także osiąganie tego co dla danej osoby jest ważne, a także cieszenie się owocami swoich wysiłków.

W naszym odczuciu poczucie własnej wartości to to, co my sami o sobie myślimy i jak samych siebie oceniamy. Akceptujemy siebie i jesteśmy świadomi swoich mocnych stron.

Debata uświadomiła nam czy nasze poczucie wartości jest zaniżone czy zawyżone. Dziś wiemy, że osoba z zaniżonym poczuciem wartości nie akceptuje siebie, jest bardzo wrażliwa na krytykę ze strony innych osób. Często odczuwa lęk i napięcie emocjonalne, a także poczucie beznadziejności i nieszczęścia. Ma tendencję do zachowań autodestrukcyjnych, brakuje jej stanowczości oraz łatwo doświadcza przygnębienia i zakłopotania.

Natomiast osoba z zawyżonym poczuciem własnej wartości jest przekonana o swojej wyjątkowości i „wspaniałości”. Doświadcza jednak z tego tytułu licznych frustracji, a w sytuacji kiedy coś jej nie wychodzi, porzuca rozpoczęte zadania. Taka osoba bardzo szybko się nudzi i ma tendencje do odkładania rzeczy na ostatnią chwilę. W sytuacji zagrożenia jej odporność psychiczna często się zmniejsza. Ten typ osoby nadmiernie się kontroluje i często nie jest szczery wobec innych i samych siebie. Dorośli, którzy chcą nam pomóc budować zdrowe poczucie własnej wartości, powinni zadbać o to, byśmy byli świadomi tych cech i zachowań, które są naszymi zasobami, ale również tych, nad którymi powinniśmy pracować.

Pomóżcie nam zdobywać nowe życiowe doświadczenia oraz prowadzić otwarte rozmowy. Obdarzajcie nas większym zaufaniem! Mając to wszystko na uwadze, apelujemy o przynajmniej próbę wysłuchania nas w sposób wyrozumiały oraz o traktowanie jak godnych partnerów, których głos ma znaczenie w dyskusji.

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach

Organizatorami realizowanej w Siedlcach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” są: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce, a patronat medialny – Radio ESKA.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego