„Palenie to bagno – wciąga i nie chce wypluć. Projekt społeczny uczniów „Ekonomika”

i

Autor: fot. Monika Półbratek

„Palenie to bagno – wciąga i nie chce wypluć". Projekt społeczny uczniów „Ekonomika” [AUDIO]

2022-04-04 17:02

Palenie to kosztowny nałóg, który bardzo szkodzi zdrowiu – przekonuje młodzież z siedleckiego „Ekonomika”. W ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” czterech uczniów szkoły realizuje projekt społeczny pod hasłem „Palenie to bagno – wciąga i nie chce wypluć". Wspólnie przekonują o szkodliwości palenia papierosów, również tych elektronicznych.

POSŁUCHAJ o projekcie społecznym "Palenie to bagno - wciąga i nie chce wypluć" uczniów siedleckiego "Ekonomika":

Jak podkreśla Kacper Kruk, jeden z uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach, który realizuje projekt „Palenie to bagno – wciąga i nie chce wypluć", palenie stało się na nowo popularne, gdy w sprzedaży pojawiły się papierosy elektroniczne: – Chodząc po szkołach, widzimy, że zamiast zjeść kanapkę albo odpocząć przed następną lekcją, ludzie wychodzą na dwór, żeby zapalić. Chcielibyśmy, żeby się to zmieniło (…) Według mojej opinii zwykle od e-papierosów się zaczyna, bo nie są aż tak szkodliwe. Potem, by zobaczyć jak to jest, człowiek próbuje prawdziwego. I od tego może się zacząć uzależnienie.

Uczniowie prowadzą swoją kampanię przede wszystkim w mediach społecznościowych. Tam opowiadają o swoich działaniach i zamieszczają linki do artykułów o tym, jak bardzo palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przypominają, że to bardzo kosztowny nałóg, który jednocześnie powoduje wiele chorób – nie tylko raka płuc, ale też raka języka, warg, nerek i inne schorzenia.

– Przeprowadzono badania np. na Uniwersytecie w Bristolu, z których wynika, że przeciętny palacz żyje o 10 lat krócej niż osoba niepaląca, więc każdy papieros kosztuje ok. 11 minut życia. Palenie powoduje również choroby układu krążenia. Także skóra i zęby żółkną od tego nałogu – mówi Piotr Gotowicki, również pracujący nad projektem: – Będzie dla nas wielkim sukcesem, jeśli dzięki naszemu projektowi choć jedna osoba zrezygnuje z nałogu palenia – podsumowuje.

Więcej informacji o działaniach chłopaków można znaleźć na fanpage’u „Palenie to bagno – wciąga i nie chce wypluć” na Facebooku.

Sonda
Palisz papierosy?