– Wzywam pana Marka Kordeckiego jako osobę reprezentującą Stowarzyszenie STOP Spalarni Śmieci w Siedlcach, które kolportuje na terenie miasta ulotki pt. „Czego Ci nie powiedział Andrzej Sitnik o budowie spalarni śmieci w Siedlcach”, do niezwłocznego zaprzestania naruszania dobra osobistego spółki w postaci jej dobrego imienia, wiarygodności oraz renomy – ogłosiła podczas specjalnie w tym celu zorganizowanej konferencji Marzena Komar, prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach. Podkreśliła, że zastanawia się nad podjęciem kroków prawnych przeciwko autorom broszury. Wystosowała także oficjalne oświadczenie władz PE w tej sprawie: – W odpowiedzi na informacje zawarte w treści ulotek, oświadczam że nie jest prawdą, aby Przedsiębiorstwo szukało oszczędności kosztem zdrowia mieszkańców Siedlec. Nie jest prawdą, aby w sprawie budowy spalarni śmieci w Siedlcach nie odbyły się należyte konsultacje społeczne, a lokalizację spalani wybrano bez wiedzy mieszkańców. Nie jest prawdą, aby przedsiębiorstwo omijało rygorystyczne przepisy prawa oraz zastosowanie rygorystycznych technologii budowy spalarni śmieci w Siedlcach. Nie jest prawdą, aby bezpośrednim skutkiem budowy spalania śmieci w Siedlcach było to, że zostaną rozjeżdżone ulice w mieście.
Ulotka jest wyraźnie wymierzona także w prezydenta Siedlec Andrzeja Sitnika, zarzucając mu wprost nieudolność w komunikowaniu się z mieszkańcami i zarządzaniu miastem. Najprawdopodobniej nie bez powodu pojawiła się w domach siedlczan tuż przed drugą turą wyborów. W imieniu władz Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Marzena Komar podkreśliła jednak, że choć firma jest spółką miejską, nie miesza się w politykę lokalną. Zaznaczyła natomiast, że Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, która ma powstać w Siedlcach, będzie spełniała wszelkie wymagane standardy ochrony środowiska.
– Należy wskazać, że reprezentowane przez prezydenta Andrzeja Sitnika miasto Siedlce jako pierwsze w kraju otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na realizację inwestycji pod nazwą „Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych z Odzyskiem Energii (ITPOK) w wysokości 129 609 659 zł netto. Umowa z funduszem została zawarta 3 października 2022 roku. NFOŚiGW jak też Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przyznałyby Miastu Siedlcu dofinansowania, gdyby inwestycja miała szkodzić zdrowiu mieszkańców oraz środowisku. Wyjaśnić należy, że w instalacji takiej jak ITPOK, odpady spala się w temperaturze sięgającej blisko 900 stopni Celsjusza, dzięki czemu jedyną pozostałością jest odrobina popiołu i żużlu. Wszelkie zanieczyszczenia wyłapują na bieżąco filtry obłożone bardzo restrykcyjnymi normami (...) ITPOK spełnia najwyższe standardy środowiskowe, dopuszczalne emisje są o wiele bardziej rygorystyczne niż w stosunku do obowiązujących w przypadku spalania węgla kamiennego.
Władze spółki podkreślają także, że przed wydaniem decyzji w sprawie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanej budowy ITPOK, odbyło się kilka otwartych spotkań informacyjnych z mieszkańcami w Urzędzie Miasta Siedlce, a także przeprowadzona została 30 czerwca 2023 roku otwarta rozprawa administracyjna dla społeczeństwa i zainteresowanych stron postępowania. Brali w niej udział także zaproszeni przez spółkę eksperci. W trakcie rozprawy omówione zostały takie kwestie jak: wybór lokalizacji ITPOK, wydajność planowanej inwestycji, ocena wpływu transportu (ruchu pojazdów) drogami publicznymi, zakresu poziomu recyklingu odpadów oraz stawianych wymogów unijnych, emisji zanieczyszczeń i ich monitoringu oraz kumulacji zanieczyszczeń z emisjami zakładów zlokalizowanych w sąsiedztwie, postępowania z odpadami powstałymi w procesie spalania oraz wykorzystywania wody do gaszenia żużli, a także postępowania w trakcie awarii.
Pełny tekst oświadczenia władz Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach można przeczytać na załączonych zdjęciach w galerii.
Polecany artykuł: