– Wymyśliłem dwa lata temu, że przy siedleckich szkołach będziemy budowali zbiorniki retencyjne na deszczówkę, po to, aby dbać o ekologię, ale przede wszystkim po to, żeby edukować dzieci. W każdej szkole chciałem zrobić taki zbiornik i kupić konewki, by dzieci mogły uczyć się, że należy podlewać trawę i kwiaty, a jednocześnie nie trzeba na to marnować fantastycznej wody pitnej z siedleckiego PWiK-u, tylko wykorzystywać najlepszą wodę do podlewania – deszczówkę. Jestem przekonany, że tak zdobytą wiedzę dzieci przekażą później również swoim rodzicom. W tym tygodniu otrzymaliśmy informację z NFOŚiGW, że nasz projekt budowy zbiorników otrzymał dofinansowanie, więc będziemy przystępować do ich budowy – mówi Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec.
Projekt pod nazwą „Budowa zbiorników retencyjnych przy obiektach użyteczności publicznej/oświatowej w Siedlcach” ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne w naszym środowisku. Dofinansowanie do jego realizacji jest unijnym wsparciem finansowym, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał siedleckiemu samorządowi w ramach Działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Ekologiczna inwestycja ma zostać zrealizowana na terenie ośmiu placówek edukacyjnych na terenie miasta.
– Wartość całego projektu to 7 mln zł, a otrzymaliśmy 6 mln zł dotacji, co stanowi 85 procent kosztów. Jest to maksymalny poziom dofinansowania. Do końca roku będzie trwać opracowanie całej dokumentacji, a realizacja zadania jest przewidziana na 2025 rok i ma trwać do końca listopada. Zazielenione mają być również tereny przy szkołach i powstaną tam ekrany zielone – informuje Tomasz Kluczek z Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Siedlce.
Budowa zbiorników retencyjnych ma umożliwić zatrzymanie części wód opadowych i roztopowych na terenach działek obiektów użyteczności publicznej/oświatowej, a następnie wykorzystanie zgromadzonej wody do różnych celów. Nie tylko do podlewania terenów zielonych wokół placówek edukacyjnych, przy których powstaną zbiorniki, ale także do utrzymania zieleni miejskiej oraz do mycia ulic na mokro.
– Objętość wody, którą będą mogły pomieścić zbiorniki retencyjne, umożliwi nam podlewanie terenów zielonych przy szkołach i w mieście przez całe lato. Dodatkowy efekt ekologiczny, który osiągniemy, to zlikwidowanie w kilku przypadkach zrzutu deszczówki do sieci kanalizacji sanitarnej – mówi Dariusz Godlewski, naczelnik Wydziału Programów Rozwojowych siedleckiego magistratu.
Zbiorniki zostaną wybudowane przy Szkołach Podstawowych nr 2, 7, 8, 9, 10, 11 i 12 oraz przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Siedlcach, czyli tzw. „Samochodówce”.
Polecany artykuł: