Dziewczyny zainteresowały się tematem raka piersi, bo zauważyły, że w naszym społeczeństwie jest bardzo niska świadomość na temat tego nowotworu. - Jest to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce. Rocznie 20 tysięcy kobiet dowiaduje się, że na niego choruje. Dziennie diagnozę słyszy 50 kobiet, a 15 umiera – mówią licealistki.
Natalia i Alicja nawiązały już współprace z kilkoma organizacjami pomagającymi osobom chorującym na nowotwór. Dziewczyny są w stałym kontakcie z fundacją „Oko w Oko z Rakiem”, fundacją „Polska Liga Walki z Rakiem”, stowarzyszeniem „RakOut” oraz poradnią zdrowia psychicznego „NZOZ Arka”.
Dziewczyny wspominają o tym, że mimo iż diagnostyka nowotworu piersi dla wielu kobiet w Polsce jest darmowa, to korzysta z niej mniej niż połowa uprawnionych kobiet - Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne badania w celu diagnostyki. Mammografia jest to program co dwuletni. Każda kobieta w przedziale od 45 do 74 roku życia ma możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, bez skierowania. Korzysta z nich niestety niecałe 45% uprawnionych do tego kobiet, a w niektórych gminach jest to nawet przerażające 5% - mówią licealistki.
Chcąc podnieść świadomość na temat nowotworu piersi i tego jak dużym jest zagrożeniem dziewczyny nie tylko publikują treści edukacyjne w mediach społecznościowych. Licealistki w swojej szkole w toaletach przykleiły informatory na temat samobadania. Dziewczyny planują również zorganizować kiermasz charytatywny, z którego dochód wesprze osoby walczące z nowotworem piersi oraz warsztaty w szkołach ponadpodstawowych, na których m.in. pokażą na fantomach jak poprawnie wykonywać samobadanie piersi.
Postępy Natalii i Alicji można śledzić w ich mediach społecznościowych na Instagramie oraz Facebooku.