Zamiast zeszytów – małe tabliczki do pisania kredą, później nauka pisania piórem i unikania kleksów, korzystanie z pierwszych elementarzy – to wszystko doświadczenia dzieci i młodzieży sprzed kilkudziesięciu lat. Dziś młodzi ludzie nie zawsze wiedzą, czym jest „kleks” i jak dawniej wyglądała nauka pisania. To wszystko mogą zobaczyć na własne oczy w Sali Tradycji Starej Ósemki, znajdującej się w Szkole Podstawowej nr 9 w Siedlcach. Można tam zasiąść w starej szkolnej ławce z kałamarzem i spróbować nauki pisania piórem i atramentem. Warto też obejrzeć inne eksponaty, upamiętniające historię nieistniejącej już szkoły, a także dawne sposoby nauczania. Ponieważ w „Starej Ósemce” mieściło się także przedszkole, wśród pamiątek można zobaczyć m.in. zabawki z czasów PRL-u, a także projektor do wyświetlania bajek czy płyty winylowe. Niektórych przedmiotów z kolekcji pozazdrościłoby członkom Stowarzyszenia Nasza Stara Ósemka niejedno muzeum.
– Salę Tradycji Starej Ósemki można zwiedzać zawsze, tylko trzeba się wcześniej na to zwiedzanie umówić. Jeżeli jakaś grupa szkolna czy osoby indywidualne chciałyby obejrzeć eksponaty, powinny do nas zadzwonić na nr 510 379 651 i ustalić konkretny termin wizyty, podczas której ktoś ze Stowarzyszenia będzie mógł tam przyjść i poopowiadać o szkole i zgromadzonych pamiątkach. Mamy też dyżury w Sali Tradycji, które od marca będą się odbywać raz w miesiącu – mówi Barbara Mileszczyk, prezes Stowarzyszenia Nasza Stara Ósemka.
Niezwykła historia Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Konopnickiej w Siedlcach
Historia „Starej Ósemki”, czyli Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Konopnickiej w Siedlcach, jest naprawdę wyjątkowa. Rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w roku szkolnym 1938/1939. Od jej otwarcia minęło 85 lat. Dziś formalnie już nie istnieje, chociaż nigdy nie została zamknięta i oficjalnie nigdy jej nie zlikwidowano. Cztery różne placówki edukacyjne w Siedlcach i regionie mają zaś ze Stara Ósemką coś wspólnego.
Szkoła mieściła się w drewnianym budynku przy ul. Mireckiego, w którym obecnie zlokalizowana jest Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Siedlcach. W latach osiemdziesiątych uczniów i kadrę Szkoły Podstawowej Nr 8 przeniesiono do nowego budynku przy ul. Granicznej. Obiekt ten był budowany właśnie dla szkoły z Nowych Siedlec. Po roku nauki, uczniowie dowiedzieli się, że powstała nowa szkoła i będą uczniami Szkoły Podstawowej nr 9. Pod taką nazwą placówka funkcjonuje do tej pory, a za patrona ma Henryka Sienkiewicza. W 2024 roku mija 40 lat od daty jej powołania. Co więcej, w innym punkcie Siedlec, przy ul. Pescantina, powstała Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Nie ma ona nic wspólnego ze „Starą Ósemką”, choć otrzymała ten sam numer. Imię Marii Konopnickiej nosi dziś natomiast Szkoła Podstawowa w Golicach, na terenie gminy Siedlce.
Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka
Choć „Stara Ósemka” zniknęła z map Siedlec, nie zapomnieli o niej dawni absolwenci i kadra pedagogiczna. W 2018 roku powstało Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka, które m.in. przy pomocy redakcji radia Eska Siedlce poszukiwało dawnych uczniów i nauczycieli szkoły. Misja zakończyła się powodzeniem, a od tamtej pory odbyło się już kilka spotkań „ósemkowiczów”. Powstała też mobilna wystawa o szkole, prezentowana w poprzednich latach w związanych z jej historią placówkach.
Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Społecznej Szkole Podstawowej STO, czyli w budynku będącym dawną siedzibą „Starej Ósemki”. Zostało też przy nim posadzone drzewo, upamiętniające dawną szkołę. Sala Tradycji Starej Ósemki znajduje się w Szkole Podstawowej nr 9 w Siedlcach.
Więcej o niezwykłej historii „Starej Ósemki” i eksponatach w Sali Tradycji można usłyszeć w znajdującym się nad tekstem podcaście. Przypominamy, że z członkami Stowarzyszenia Nasza Stara Ósemka można skontaktować się pod numerem telefonu: 510 379 651.