Budowa pracowni anatomii prawidłowej czyli uniwersyteckiego prosektorium, była jednym w wymogów do uruchomienia w siedleckiej uczelni kierunku lekarskiego.
- Jest to podstawa kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Anatomia, jest najważniejszym przedmiotem w programie studiów - mówi prof. Mirosław Minkina, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach
Pracownia jaka powstała w Siedlcach jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Obraz ze stołów sekcyjnych będzie mógł być transmitowany.
- Monitory i kamery pozwalają na transmisje tego co będzie działo się na stole sekcyjnym do sali seminaryjnej. Pozwoli to na rozszerzenie działań, które będą tutaj realizowane - informuje dr hab. n. med. Jakub Radziszewski, dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach.
Inwestycja kosztowała 12 mln zł i została sfinansowana z dotacji z budżetu państwa. - Mamy w budżecie państwa pieniądze, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Dzięki temu rząd może takie programy konstruować, by finansować najpotrzebniejsze projekty - mówi Maria Koc, senator RP.
Uruchomienie kierunku lekarskiego było wyczekiwane w Siedlcach, bowiem na wschodzie Mazowsza brakuje lekarzy. - Jestem przekonany, że osoby które będą kończyły ten kierunek, zasilą siedleckie szpitale ale także placówki w Łosicach, Węgrowie czy Sokołowie Podlaskim - mówi Waldemar Kraska, lekarz chirurg, wiceminister zdrowia, senator RP
Na pierwszym roku kierunku lekarskiego uczelnia kształcić będzie 60 studentów. Powstała baza naukowa pozwoli na zwiększenie liczby miejsc w kolejnych latach.
Polecany artykuł: