– Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł zwrócić nadpłacone składki, trzeba złożyć w ZUS wniosek. Najlepiej zrobić to poprzez Platformę Usług Elektronicznych, ale można również papierowo. Ważne jest, aby ten wniosek złożyć przed terminem płatności składek za kwiecień, tzn. przed 5, 10 lub 15 maja. Inaczej te pieniądze zostaną przeznaczone na następne składki – wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Trzeba przy tym pamiętać, że zwolnieniu za kwiecień i maj podlegają tylko składki nieopłacone. Ponadto ci przedsiębiorcy, którzy są zadłużeni w ZUS za okres sprzed marca, mogą się spodziewać, że dokonywane przez nich wpłaty pokrywają w pierwszej kolejności najstarsze zaległości. W przypadku ich firm jest zatem prawdopodobne, że nie ma żadnej nadpłaty do zwrotu, bo przelew pokrył dług sprzed okresu pandemii koronawirusa.
Przypomnijmy. Od początku kwietnia tzw. tarcza antykryzysowa umożliwiła części firm zwolnienie z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Dotyczyła ona tych przedsiębiorców, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł, jak również tych, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych. Od 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło szerszą grupę firm. Z ulgi mogą więc teraz skorzystać również spółdzielnie socjalne, zaś właściciele nieco większych firm, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy składek wynikających z dokumentów rozliczeniowych.