Seminarium „Lokalne Atrakcje Kulinarne” i Konkurs „Smaki Ziemi Siedleckiej” we Dworze Mościbrody

i

Autor: fot. Monika Półbratek Jednym ze zwycięskich deserów w konkursie kulinarnym było ciasto szpinakowe w formie tortu, przygotowane przez KGW w Krzymoszach

Turystyka kulinarna

Seminarium „Lokalne Atrakcje Kulinarne” i Konkurs „Smaki Ziemi Siedleckiej” we Dworze Mościbrody [ZDJĘCIA]

2023-12-24 11:53

Opowiedzieli o regionalnej kuchni i wyłonili najlepsze potrawy regionu – przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej w ramach międzynarodowego projektu współpracy z LGD „Razem dla Radomki” oraz partnerem ze Słowacji zorganizowali seminarium i konkurs kulinarny „Smaki Ziemi Siedleckiej”. Na terenie Dworu Mościbrody spotkali się producenci żywności oraz przedstawiciele okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, Fundacji Mazowiecka Micha Szlachecka i Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Krzesku. Było pysznie!

POSŁUCHAJ relacji ze spotkania we Dworze Mościbrody na seminarium "Lokalne Atrakcje Kulinarne" i konkursie "Smaki Ziemi Siedleckiej":

Projekt jest wynikiem współpracy i partnerstwa trzech podmiotów – stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki”, które jest jego liderem, Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej, a także partnera słowackiego Laboreckého občianskeho združenia Nová Alternatívar – informuje Beata Młyńska, koordynatorka projektu z LGD ZS. Jak dodaje, seminarium „Lokalne Atrakcje Kulinarne” i konkurs kulinarny „Smaki Ziemi Siedleckiej” miały służyć promowaniu produktów lokalnych i tradycyjnych – Jest to również wspólna integracja, wymiana doświadczeń. Dzięki temu Koła Gospodyń Wiejskich spotykają się, kultywują tradycję kulinarne, które niekiedy są już zapomniane. Produkcja żywności lokalnej i tradycyjnej to ochrona naszego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego, a także dostarczanie odbiorcom produktów najwyższej jakości oraz rozwój regionu poprzez produkty.

Szary barszcz, kotlety chlebowe w sosie z suszonych grzybów i kisiel owsiany – to potrawy, które zwyciężyły w regionalnym konkursie kulinarnym na najlepsze lokalne danie. Wydarzenie pod hasłem „Smaki Ziemi Siedleckiej” przyciągnęło ok. 20 uczestników, przede wszystkim z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz spośród lokalnych właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Potrawy zgłaszane były w trzech kategoriach: Najlepsza Zupa, Najlepsze Danie Główne oraz Najlepszy Deser.

Komisja konkursowa oceniała smak potraw, nawiązanie do kuchni regionalnej oraz estetykę podania, natomiast zwracała również bardzo mocno uwagę na kreatywność, pasję włożoną w przygotowane danie, a także trend ‘zero waste’, czyli niemarnowanie jedzenia i korzystanie z dostępnych, regionalnych, sezonowych składników. Wszystkie dania były bardzo ciekawe i bardzo smaczne i zaprezentowano bardzo bogatą paletę możliwości – powiedziała nam po konkursie Karolina Buczkowska Gołąbek, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej i członek jury konkursu „Smaki Ziemi Siedleckiej”.

Zwycięzcy Konkursu Kulinarnego „Smaki Ziemi Siedleckiej”:

W kategorii Najlepsza Zupa:

  • I miejsce – Barszcz szary – „Jasionkowa jucha” – Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce,
  • II miejsce – Zupa leśna babci Misi – Maria Zychowicz,
  • III miejsce – Zupa dyniowa z grzankami i pestkami dyni – Koło Gospodyń Wiejskich „Domanice i Okolice” w Domanicach.

W kategorii Najlepsze Danie Główne:

  • I miejsce – Kotlety chlebowe w sosie z suszonych grzybów – Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku,
  • II miejsce – Jesienny kurczak – Koło Gospodyń Wiejskich „Dwórki Heleny” w Helenowie,
  • III miejsce – Podlasiaki – Koło Gospodyń Wiejskich „Chojraczki” w Choi.

W kategorii Najlepszy Deser:

  • I miejsce – Kisiel owsiany – Koło Gospodyń Wiejskich Babki i Pierniki w Chromnej,
  • II miejsce – Jeżowe przysmaki – Koło Gospodyń Wiejskich w Strzale,
  • III miejsce – Ciasto szpinakowe – Koło Gospodyń Wiejskich w Krzymoszach.

Podczas Seminarium wystawiali swoje produkty producenci lokalni:

  • Sery z brzozowego lasu – Wioleta Nowosielska,
  • Dwór Mościbrody,
  • Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki,
  • Fundacja Mazowiecka Micha Szlachecka, Soczyście,
  • Pracownia Cukiernicza Wszystkiego Dobrego,
  • VERA SOLL Fabryka Soli Ziołowej Patrycja Domaradzka,
  • Miodella,
  • Sery znad Liwca - Gospodarstwo Agroturystyczne Marianna Rowicka.

Turystyka kulinarna staje się coraz bardziej popularna, a konkurs i seminarium służyły też promocji turystycznej regionów siedleckiego i radomskiego. Zaproszeni na seminarium prelegenci opowiedzieli o tradycjach kulinarnych Ziemi Siedleckiej, idei związanej z zasadą tzw. ‘zero waste’, modzie na kuchnię w stylu ‘slow road’ i ‘slow food’ oraz roli kulinariów w promocji regionu obszaru Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Spotkanie we Dworze Mościbrody uświetnił także występ artystyczny w wykonaniu członków KGW „Domanice i Okolice”.

Podsumowaniem projektu będzie broszura pt. „Z miłością do tradycji”, w której znajdą się zarówno przepisy lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, jak i oferty lokalnych producentów żywności, którzy wytwarzają zdrową żywność z produktów znajdujących się na terenie Ziemi Siedleckiej.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach „Wsparcia dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Sonda
Często jesz regionalne potrawy wykonane z naturalnych produktów?

QUIZ. POWIAT SIEDLECKI. W KTÓREJ GMINIE ZNAJDUJE SIĘ TA MIEJSCOWOŚĆ?

Pytanie 1 z 14
W której gminie znajduje się miejscowość Żebrak?